Anasayfa » ALINTI » E-alışverişte Hangi Site Önde?
E-alışverişte Hangi Site Önde?

E-alışverişte Hangi Site Önde?

E-alışverişte Hangi Site Önde?Araştırmaya 74 ilden 18 yaş üstü, %50’si erkek, %50’si kadın 764 kişi katıldı.  Araştırma Online Anket tekniği ile 13-16 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

E–alışveriş revaçta

Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, katılımcıların %85’i cinsiyet farkı gözetmeksizin internet üzerinden alışveriş yapıyor. Araştırmada 45+ yaş grubunun, %73 ile diğer yaş gruplarına göre internet üzerinden daha az alışveriş yaptığı gözlemleniyor.

İnternetten yapılan alışverişte en sık satın alınan ürünlere baktığımızda, kadınlarda %70 ile giyim eşyaları, erkeklerde ise %64 ile elektronik eşyalar başta geliyor. İkinci sırada yer alan ayakkabının erkeklerde %37, kadınlarda ise %52 düzeyinde olduğu görülüyor. Satın alınan diğer ürünlerde ise, kadın erkek arasında daha dengeli bir dağılım olduğu gözleniyor.

İnternet üzerinden en çok alışveriş yapılan sitelerde ise Gittigidiyor (%47) ve Hepsiburada (%45) yakın oranlarla ilk sıralarda yer alıyor. Sıralamanın devamında ise %35 ile Trendyol, %28 ile Markafoni, %20 ile Limango ve %16 ile Morhipo geliyor.

Kadınlar e-alışverişte önde

Araştırma sonuçlarına göre internet üzerinden hizmet veren alışveriş siteleri kadınlar tarafından daha fazla hatırlanıyor. Piyasaya yeni giren Morhipo’nun kadınlar tarafından %32, erkekler tarafından %15 oranında hatırlandığı dikkat çekiyor. İkinci sıradaki Trendyol ise kadınların %31’i, erkeklerin ise %10’u tarafından belirtiliyor. Üçüncü sırayı ise kadınlar tarafından %22, erkekler tarafından %10 oranında hatırlanan Limango’nun aldığı görülüyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. burdaki oranlar nasıl hesaplanıyor gitti gidiyor %47 hepsi burada %45 trendyol %35 markafoni %28 limango %20 morhipo %16.bu hesap yüzdelik hesap değil payların toplamı 200’e yakın nasıl oluyo bu iş ? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir