Anasayfa » ALINTI » ‘Facebook, Apple Mühendislerini Transfer Etti’
'Facebook, Apple Mühendislerini Transfer Etti'

‘Facebook, Apple Mühendislerini Transfer Etti’

'Facebook, Apple Mühendislerini Transfer Etti'Gazetede dün yer alan habere göre, Nasdaq borsasında zor günler geçiren Facebook, “iPhone projesinde yer alan 10’dan fazla yazılımcı ve donanım mühendisinden oluşan ekibin yarısından fazlasını transfer etti.” NYT, verdiği bilgiyi adının açıklanmasını istemeyen Facebook çalışanları ve sosyal medya ağının yeni planları hakkında bilgisi olan kaynaklardan aldığını belirtti.

Kaynaklardan biri, Facebook’un üçüncü defa giriştiği kendi akıllı telefonunu üretme projesinde bu sefer kararlı olduğunu söyledi. Konuyla ilgili İngiltere’nin Times gazetesine konuşan diğer kaynaklar, “ilk akıllı telefon üretme girişiminin, projenin sanılandan daha zor olduğunun anlaşılması üzerine başarısızlığa uğradığını” ifade etti. Sonuç olarak, Facebook en son girişiminde, akıllı telefon sanayisinde yer almış kıdemli mühendislere ihtiyacı olduğuna karar verdi. Şirket, özellikle Apple mühendislerini gözüne kestirdi.

HTC İLE ORTAKLIK İDDİASI

Facebook hakkında ortaya çıkan iddialar sadece Apple mühendislerinin transferiyle sınırlı kalmadı. Kaynaklar, sosyal medya ağının akıllı telefonunu sadece kendi bünyesinde üretmek istemediğini ve Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC ile ortaklık düşündüğünü öne sürdü.

Digitimes sitesi bir adım öne giderek, Facebook-HTC üretimi akıllı telefonun 2012’nin üçüncü mali döneminde piyasaya sürülebileceğini belirtti. Google ile ortaklığı olan ve telefonlarında Android işletim sistemini kullanan HTC’nin Facebook ile ortaklık yapması, piyasadaki rekababeti büyük bir kavgaya da çevirebilir.

Basına açıklamada bulunan kaynaklar ayrıca, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in akıllı telefon projesine ayrı bir önem verdiğini ifade etti. NYT, “Eskiden Apple’da iPhone projesinde çalışmış olan bir mühendis, Zuckerberg ile görüştü… Zuckerberg söz konusu mühendise akıllı telefonlar hakkında detaylı sorular sordu” ifadesini kullandı.

NYT, Zuckerberg’in “karmaşık detaylar” hakkında sorular sorduğunu, bu sorular arasında akıllı telefonlarda kullanılan çiplerin de yer aldığını belirtti. Facebook’un, yürüteceği projeyi gizli tutabilmek adına çalıştıracağı mühendisleri seçerken kapı kapı dolaştığı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

ZUCKERBERG ENDİŞELİ

Bir Facebook çalışanı, Zuckerberg’in akıllı telefon istemesinin, “sosyal medya ağının sıradan bir uygulamaya indirgenebileceğine yönelik endişesinden” kaynaklandığını belirtti.

Facebook’un şu an iPhone’da üç uygulaması bulunuyor. Bunlardan en yenisi, geçtiğimiz hafta yayımlanan ve Instagram’ın neredeyse aynısı olan fotoğraf paylaşım uygulaması “Camera.” NYT muhabiri Nick Bolton, yeni proje hakkında Facebook ile temasa geçtiğinde, sosyal medya ağı, “operatörler, donanım üreticileri, işletim sistemi sağlayıcıları ve uygulama geliştiricileri dahil tüm mobil cihaz piyasasıyla etkileşimde bulunduklarına dair” yüzeysel bir cevap verdi.

ŞİRKET SATIN ALIMI OLABİLİR

NYT, haberinde Facebook’un akıllı telefon üreticisi bir şirketi satın alabileceğini de öne sürdü. Facebook’un ve Zuckerberg’in hissedarları tarafından mahkemeye verilmesine neden olan halka arzda şirketin elde ettiği 16 milyar dolar, BlackBerry üreticisi Kanadalı Research In Motion (RIM) veya HTC’nin satın alınması için yeterli bir miktar.

Google’ın tarihindeki en büyük fiyatı vererek 12 milyar dolara Motorola’yı satın alması ve kendi üretim hattına kavuşması da Facebook için yakın dönemdeki en iyi örneklerden birini oluşturuyor.

APPLE İLE REKABET AMAÇLANMIYOR

İngiliz Times gazetesi, her ne kadar Apple’ın mühendislerini kendi bünyesine katmış olsa da, Facebook’un üreteceği akıllı telefonla iPhone’a rakip olmayı amaçlamadığını ifade etti. Tersine, reklam satan Facebook’un, kendi telefonuyla akıllı telefon piyasasının devi Google Android’i hedef alacağı belli oluyor.

Apple Insider sitesi, Facebook’un endişelenmesine neden olabilecek konulardan birinin, Apple iOS işletim sistemiyle Twitter arasındaki uyum olabileceğini öne sürdü. Apple, iOS 5’i Twitter fonksiyonu uyumlu bir şekilde sunmuştu. Apple’ın aynı şeyi Facebook ile yapabileceği geçmişte öne sürülmüş olsa da, iki şirket uzlaşmaya varamamıştı. Apple’ın, kullanıcılarının Ping sosyal müzik hizmetine Facebook hesaplarıyla erişebilmelerini istemesi sosyal medya ağı tarafından kabul edilmemişti.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir