Anasayfa » ALINTI » İçerik Yönetimi için 5 Öneri
İçerik Yönetimi için 5 Öneri

İçerik Yönetimi için 5 Öneri

İçerik Yönetimi için 5 ÖneriAma çağımızın gerekliliği internet işin içine girince sosyal ağlardaki içeriğin yöneticileri de artık bu adı almış durumda.

İnternet küratörleri de normal sergilerde olduğu gibi içeriği bularak ya da oluşturarak müşterilere daha doğrusu hayran ve takipçi kitlesine sunmayla görevli kişiler. Ama hiç sanıldığı gibi kolay bir iş olmadığından emin olabilirsiniz.

Gelin hep birlikte küratörlük yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz atalım.

İçerik Ekosisteminin bir Parçası Olun

İçerik ekosisteminin parçası olmak demek, sadece sağdan soldan toplanmış içeriği bir araya getirmeyip aynı zamanda onu organize etmek demek oluyor. Kendini internet küratörü sana birçok kişi genelde yaratıcı olmakla içerik yönetimini birbirine karıştırır. Bir küratörün asıl yapması gereken içeriği hem oluşturan hem de organize eden kişi olarak iyice benimsemektir. Başarılı internet küratörleri üç şeyi çok iyi yapar; içerik oluşturmayı, ziyaretçilerin katılımını sağlamayı ve internetten bağlantı adresleri ve yazıları toplamayı. Bunları hepsini iyi yapmalıdır çünkü ziyaretçilerinizin hiçbiri sağladığını içerikle ilgili bağlantı adreslerini araştırmakla uğraşmazlar. Kalite bir şekilde oluşturulmuş içerik gördükleri zaman da oradan ayrılmazlar.

Kendinize bir Plan Oluşturun

Sizi takip edenler karşılarında belli bir düzeni olan bir ortam bekler, bunu gördüklerinde de sizi ödüllendirir. Plan yaparken uymakta zorlanacağınız bir plan da yapmak zorunda da değilsiniz. Günde üç bağlantı adresi verseniz bile bu bir düzeni işaret edecektir. Böylece ziyaretçileriniz de sizden ne bekleyeceklerini bilerek hareket eder ve sizden fazlasın istemezler. Düzenli ve planlı olmak aynı zamanda size yeni ziyaretçiler de kazandıracaktır.

Birden Fazla Platform Yönetmekten Korkmayın

Eskiden kullanıcılar gelsin diye beklenirdi ama artık öyle değil. Günümüzde içerik tüketicileri istedikleri bilgiyi seçtikleri platformlardan alıyorlar. O yüzden Tumblr’da kısa mesajlar atarken, Pinterest’te görsel paylaşırken ve YouTube’a video yüklerken iki kere düşünün ve sakın hiçbir siteyi ihmal etmeyin. Kitleniz bir blog’da ya da forumda takılıyorsa siz de oralara gidip varlığınızdan onları haberdar edebilirsiniz. Kısaca zaman artık içeriği takipçinin ayağına götürme zamanı.

Katılımlara Karşılık Verin

Yönetici ya da küratör olarak ortamda sesinizi çıkarmaktan çekinmeyin. Başkalarının yazdıklarına ya da sizin yazdıklarınıza gelen yorumlara cevap verin ve düşüncelerinizi söyleyin, onlarla bilginizi paylaşın. Böylece takipçilerininiz kendileriyle ilgilenildiği görecek ve onlara yol göstermenizden memnun kalacaktır.

Paylaşın ve Sakın Çalmayın

Atıfta bulunmaktan çekinmeyin. Bağlantı adreslerini ya da içeriği aldığınız yerlerin kaynaklarını belirtin. Çünkü başka sitelerde gördüğünüz içeriğin kime ait olduğunu belirtmezseniz ileride aynı şey sizin de başınıza gelebilir.

Bu işi yaparken bilinmesi gereken en önemli şey etrafta dünya kadar bilgi olduğunun farkında olmaktır. İnsanların size kulak verecekse iyi bir iş çıkardığınız için verecektir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir