Anasayfa » ALINTI » Paylaşım için En İyi Saat Dilimi
Paylaşım için En İyi Saat Dilimi

Paylaşım için En İyi Saat Dilimi

Paylaşım için En İyi Saat DilimiKullanıcıları tarafından oluşturan bağlantı adreslerindeki tıklanma oranlarının ve nereden bağlanıldığının istatistiğini tutan Bitly, dikkate değer bir veri tabanı oluşturuyor.

Bitly yetkililerinden Hilary Mason’ın belirttiğine göre bir bağlantının paylaşıldıktan sonraki ömrü Twitter’da 2,8 saat, Facebook’ta 3,1 saat, YouTube’da 7 saat. StumbleUpon ve Tumblr’da ise daha uzun bir süreye sahip.

Bitly aynı zamanda bağlantı için kullanılan cihazların da bilgisini tutuyor. Buna göre bağlantılara gelen tıklamanın %12’si mobil cihazlardan yapılıyor. Cihazların kullanım sıklığı iş ve uyku saatlerine göre değişiklik göstermesine rağmen cihaz farklılık gösterse de kullanım zaman dilimleri aşağı yukarı aynı. Tabii oyun konsolları dışında. Bitly’nin verilerine göre konsolların kullanım sıklığının Perşembe gününden itibaren artış göstermesinin nedeni oyun genelde öğrenciler tarafından kullanılması ve oyun aralarında özellikle YouTube’a girilmesi.

Paylaşılan içerik hemen hemen her dosya türünde aynı eğilimi göstererek paylaşıldığı ilk anda bir anda tepe noktasına ulaşıyor ve yavaş yavaş içeriğe olan ilgi kayboluyor. Diğer ağlarda başkaları tarafından paylaşılınca da değişen bir şey olmuyor.

Bitly aynı zamanda hangi sosyal ağın paylaşım için en iyisi olduğunun sıralamasını yapmış. İnsanların paylaştığı şeylere ve aldıkları tıklanma oranlarına göre Bitly’nin yaptığı sıralama şu şekilde:

  1. Facebook
  2. YouTube
  3. Soundcloud
  4. LinkedIn
  5. Twitter
  6. Blogspot
  7. Tumblr
  8. Vimeo
  9. Reddit

İçerik yaratıcılarına Manson’ın katılımı arttırmak için küçük bir tavsiyesi var; “Bir içeriğin yayılmasını istiyorsanız takipçilerinizin kendinden izler bulacağı şeyler paylaşın. Böylece kısa zamanda diğer ağlara da yayılacaktır.”

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir