Anasayfa » ALINTI » Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!
Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Yenilikçi yapısıyla pazarlama dünyasına ışık tutan businessesgrow portalı, Amy Kenly ve yenilikçi danışmanılık şirketi Kalypso’nun derlediği başarı öykülerine yer verdi. Sosyal medyanın geniş yelpazesinde yapılabileceklerin sınırı yok. Pazarlama uzmanları, bu geniş çerçevede marka değerini arttırmak için birçok yenilikçi çözüm geliştiriyorlar. Sosyal medya kanalı, şirketlerin tüketicilerin beklentileri doğrultusunda ürün geliştirebilmelerine olanak sağlıyor. Dünyada bu sistem yeni yeni kullanılmaya başlandı. Şirketler ürün geliştirirken, geniş kitlelere belli bir ödül karşılığında projelerini sunuyorlar ve onların önerierini veya çözümlerini alıyorlar.

Pazarlama iletişimcileri, markalaşma sürecinde ürün geliştirme, pazarlama, müşteri ilişkileri ve satış sonrası iletişim aşamalarında sosyal medya kanalını özgürce kullanabiliyorlar. Böylece ürün hakkında fikir geliştiren potansiyel tüketici ile o marka arasında daha güçlü bir bağ oluşuyor.

Dünyada, Diomond Candles, Vitamin Water, Prize 4Life, HopeLab, Madison Electric Product, CDC Software, Cisco ve CE gibi çeşitli markalar, yeni geliştirdikleri ürünleri nasıl şekillendirecekleri konusunda sosyal medya kanalını kullanarak kendi başarı öykülerine imza atıyorlar. Bir ürünün, tüketicilerin istedikleri gibi tasarlanması, daha çok talep görmesi anlamına geldiği gibi aynı zamanda daha çok kişinin ürün geliştirme  üzerine daha kapsamlı düşünmesini de sağlar. Farklı çerçevelerden bakmak, en iyi noktanın belirlenmesine yardım eder. Bu anlamda sosyal medya aracı, markalara büyük bir fayda sağlıyor. İşte sosyal medya mecrasını çok iyi bir şekilde kullanan markalar…

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Diamond Candles

Çıkış noktası: Potansiyel müşterilerin, hangi mum kokularını tercih ettiklerini öğrenip, ürün yelpazelerinde bulunmayan ve potansiyel tüketicilerin beklentiler doğrultusunda farklı aromada olan  mumları üretmek.

Proje ayrıntıları: Diamond Candles, geleneksel pazar araştırmaları ve trend analizi yapmak yerine, sosyal medya aracılığıyla ürün yelpazelerine ekleyecekleri mumların kokularını, müşterilerin önerileri ve beklentileri doğrultusunda geliştirdi. Sosyal medyada müşterilerin istekleri konusunda oylama yapıldı. Oylamaya katılan müşterilerin en çok talep ettikleri önerilerin yüzde 10’u tespit edilip, duyurusu yapıldı.

Sonuçlar: Diamond Candles’ın ürün geliştirme aşamasında sosyal medya kullandığı programda 250 yeni ürün fikri ortaya çıktı. Bir ay içerisinde 5 bin tüketici oylaması yapıldı. Bu oylama, şirketin Ar-Ge çalışmalarının konusunu belirledi.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Vitamin Water

Çıkış noktası: Bir Coca Cola markası olan Vitamin Water,  Facebook sayfası aracılığıyla, potansiyel tüketicilerin beklentileri doğrultusunda farklı aromalı ürünler geliştirmek.

Proje ayrıntıları: Vitamin Water için en yaratıcı aroma fikrini geliştiren potansiyel tüketici, 5 bin dolar ödüle layık görüldü. Bu ödül, Vitamin Water Facebook Fanları arasında mühtiş bir rekabet ortamı yarattı. Witamin Water’ın ürün yelpazesine ekleyeceği fikirlerinin hayata geçmesini ve büyük ödülü almak isteyenler, hayalgücünün derinliklerinde bir yolculuğa çıktılar. Vitamin Waters, yeni geliştirilecek ürünün, aromasından, ambalaj tasarımına ve isimlendirmesine kadar tüm aşamaları potansiyel tüketicilerin yatatıcılıklarına bıraktı.

Sonuçlar: Vitamin Water Fanları, Facebook sayfasında ilerleyen ürün geliştirme kampanyasına tam 2 milyon kişi katıldı. Tüketicilere, inandıkları marka için fikir geliştirme fırsatı sağlayan Vitamin Waters, bu proje ile tüketici ile marka arasındaki yakınlığı daha da arttırmış oldu.

Prize 4Life

Çıkış noktası: Harvard Üniversitesi’nde öğrencilerin kurmuş olduğu, ALS (Motor Nöron Hastalığı) için yenilikçi araştırmaların geliştirildiği Sivil Toplum Kuruluşu Prize 4Life, sosyal medya aracılığı ile hastalıkla ilgili kişileri belirlemeye çalıştılar.

Proje ayrıntıları: Prize4Life, sosyal medya mecrasında yürüttüğü projede, ALS (Motor Nöron Hastalığı) için çözüm geliştirmek için bir yol geliştirdi. Uygulamaya geçecek en iyi çözümü sunan kişi, 1 milyon dolar kazandı. Böylece, ALS (Motor Nöron Hastalığı) için yürütülen klinik araştırmaların maliyetinde düşüş gerçekleşti. 18 ülkeden, toplam 50 takım oluşturuldu.

Prize4Life’ın bilimsel danışmanlık yönetim kurulu, ALS Bio İşaret Ödülü Dr Seward Rutkove’a layık görüldü. Sonuç olarak, Dr. Rutkove’nın ALS (Motor Nöron Hastalığı) için geliştirdiği yenilikçi fikirler, tüm dünyadaki araştırmacıların büyük ilgisini çekti.

Sonuçları: Biyo işaret kullanımı ile, klinik araştırmaların maliyetinin yarı yarıya azalabildiği görüldü. Sonuç olarak, ilacın klinik araştırmalara göre terapötik faydaları tespit edildi. Böylece, ALS (Motor Nöron Hastalığı) için gelşitirilen araştırmalar sonucundaki bulgular üzerine, potansiyel terapilerde daha hızlı bir gelişme yakalanmış oldu.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Hopelab

Çıkış noktası: Çocukların kronik hastalıkları konusunda araştırmalar yapan sivil toplum kuruluşu  HopeLab, sosyal medya aracılığıyla ikizlerin fiziksel aktivitelerini arttırarak , çocuk obezitesi hakkında etkili yeni fikirler geliştirdi.

Proje ayrıntıları: HopeLab, sosyal mecrayı kullanarak, çocuk obezitesine iyi geçebilecek ürünleri belirledi.

Sonuçları: HopeLab, 41 Amerika eyaleti ve 37 ülkeden 400 öneri değerlendirdi. Bu öneriler, Hopelab için güçlü potansiyel ürün geliştirme ve hasta uygulamasını belirledi.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Madison Electric

Çıkış noktası: Tüketicilerin sorunlarını çözebilen ürünler geliştirme, ihtiyaçları karşılama ve etkiyi yükselterek, araştırma ve geliştirme bütçesini kısıtlamak.

Proje ayrıntıları: Madison Electric’s Ateşleme Yenilikleri Merkezi’nde geliştireceği ürünler hakkında www.meproducts.net/sparks sitesinde yorum topladı. Madison Elektrik takımı şirketin online müteahhit forum sitesi üzerinden tüketicilerin önerilerini değerlendirdi.

Sonuç: Madison Electric’s şirketi için yapılmış yorumlar doğrultusunda, şirkete fayda sağlayacak 100 öneri değerlendirildi. Şirkete kâr sağlayan beş ürün üretildi. Dört ürün ise yapım aşamasında.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!CDC Yazılım

Çıkış noktası: Kaynakları çift zaman kuşağındaki coğrafya ve dil üzerinden yeni ürün ve versiyon açıklamaları üzerinden yönetmek.

Proje ayrıntıları: CDC Yazılım Sistemleri, dünya çapındaki yazılımcıların sosyal medya üzerinden yazılım geliştirme teknolojileri konusunda çözüm ve önerilerini aldı. Bu sosyal teknolojiler, yazılım geliştirme sürecine dahil edildi.

Sonuçları: CDC ürün teslimini, 24 aydan 12-16 haftaya indirdi. Bulut bazlı sosyal teknolojiler, 14 ülkede ArGe çalışmalarının maliyelinin azalmasını sağladı.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!Cisco

Çıkış noktası: Pazarda zamanı hızlandırıp, gelir elde etmek.

Proje ayrıntıları: Cisco Girişimciler İşbirliği Platformu İş Birimi (ECP BU), program yönetimi üyesi takımı görevler arası gelişim grubu, ürün kullanımı, tüketici deneyimi, mühendislik, kalite güvenlik ve sponsorlardan oluşan takım içlerinde sosyal bir platform oluşturdular. Bu platformda, iş süreçlerini ve hızlandırılmış ürün tekrarı kullanımı için birlikte hareket ettiler.

Sonuçları: 12 ay içerisinde üretkenlik  ortalama yüzde 12 oranında arttı. Çalışanlar 28 bin  çalışma saati kazanmış oldular.

Yenilikçi Firmaların Sosyal Medyada Parlak Fikir Safarisi!General Electric

Çıkış noktası: Yeni güç teknolojileri geliştirmek için öneri almak.

Proje ayrıntıları: 2010 yılında GE, Ekonojist hayalgücünü harekete geçirmek için yenilikçi güç sistemleri konusunda bir yarışma düzenledi. Girişimci büyük şirketler, General Electric’in ödül olarak koyduğu 200 milyon dolar için fikir geliştirdiler.  GE ve VC ortakları tarafından oluşturulan yarışmada, en iyi beş fikrin sahibi, 100 bin dolar ödül kazandılar. Bütün fikirler oylamaya girdi ve kazananlar belli oldu.

Sonuçları: GE VE VC ortaklarının düzenlemiş olduğu ekonojist hayalgücü yarışmasının web sitesinde, 150 ülkeden, 70 bin katılımcı katıldı. 3 bin 844 yaratıcı fikir ve 120 bin oylama sonucu 12 proje 55 milyon dolar kazandı. Yarışmanın en popüler ödülü, 50 bin dolar ödül kazandı. Ayrıca GE, en iyi beş ürün fikrine  100 bin dolar ödedi.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir