Anasayfa » ALINTI » Apple Maps, GPS’in Sonunu Getirecek!
Apple Maps, GPS'in Sonunu Getirecek!

Apple Maps, GPS’in Sonunu Getirecek!

Apple Maps, GPS'in Sonunu Getirecek!İlk olarak Google, Google Haritalar uygulamasının geliştirişmiş versiyonu olan “Google Imagery” uygulamasını sundu. Şehirlerin en ince detayına kadar 3D haritalarını sunan program, Android kullanıcılarının yol ve mekan bulmak için şüphesiz tercih edeceği bir numaralı yazılım olacak.

Apple ise dün, Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğinde Google Maps’in yerini alacak kendi harita uygulaması “Maps”i tanıttı. Dünyanın dört bir yanındaki  metropollerin kuş bakışı ve son derece detaylı görüntülerini içerek olan uygulama, sesli komutla (Siri) kullanıcılarını bilgilendirme özelliğine sahip olacak.

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS6 ile sunulacak olan Maps, taşınabilir GPS cihazları ve AppStore’daki üçüncü parti yönlendirme yazılımlarının sonunu getirecek en son hamle gibi görünüyor.

HİSSELER DİBE VURDU

Maps’in, dünyadaki yüz milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısının tek yön ve mekan bulma uygulaması tercihi olacağı kesin. Bu durum uygulamanın piyasaya sürüleceği Eylül ayını bulmadan borsalara etki gösterdi bile. Dünyanın en büyük GPS cihaz sağlayıcılarından Garmin’in hisse değeri, Maps’in tanıtılmasının ardından yüzde 10 düştü.

Wired’a konu hakkında açıklamada bulunan Garmin, “Yıllarca Android tabanlı telefonlar ve iPhone’daki üçüncü parti uygulamalarla mücadele etmeyi başardık… Bize kalırsa akıllı telefonlardaki yönlendirme uygulamaları, kişisel navigasyon cihazları (PND) ve geleneksel yönlendirme sistemlerinin her biri kendi avatajlarına sahip. Hangisini kullanacağı tüketiciye kalmış bir şey” denildi.

Ancak araştırma şirketi NPD’nin verilerine göre, PND üretici firmaların pazar  payı son iki yılda yüzde 9 azaldı ve azalmaya 2012’de de devam edecek.

VERİ TABANI ÇOK DAHA YÜKSEK

iOS 6, bir zamanlar Google Navigator’un yaptığı gibi GPS birimlerini her zaman yapamadığı miktarda fazla veri sunma özelliğine de sahip olacak. Apple, dün yapıtğı tanıtımda Maps’in Yelp sosyal medya ağına bağlanabilme, 100 milyon işletme bilgisine ve tüm trafik akış verilerine sahip olan içeriğine de değindi.

Apple’ın iOS Başkan Yardımcısı Scott Forstall, Maps’te iOS kullanıcılarından gelen kitle kaynaklı, gerçek zamanlı trafik verileri kullanacaklarını ifade etti. Böylece, otoyol ve demiryollarındaki gelişmeler anında kullanıcıların bilgisine sunulacak.

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR VE SİRİ

Daha da önemlisi, Maps uygulaması, Android kullanıcılarının yıllarca faydalandığı bir etkinliği kullanacak: Turn by turn navigation.  Kullanıcılar, bir adres veya nokkta bilgileri (POI) girecek ve biri ‘hızlı güzergah’ olmak üzere birkaç güzergah alternatifi, karşılarına tüm yön işaretleriyle belirecek. Maps, iPhone veya iPad ekranı kilitli olduğunda bile ekrandan silinmeyecek otomatik navigasyon özelliği de sunacak, böylece sürüş esnasında sürücüler cihazlarıyla uğraşmak zorunda kalmayacak.

Apple Maps, en büyük kullanım kolaylığını ise Siri ile sunacak. Kullanıcılar, ‘Beni Starbucks’a götür’ gibi komutlarla güzergahları üzerinde aradıkları mekanları bulabilecek. Apple’ın kendi uydu görüntüleri, çoklu dokunmatik ekran kontrolü ve 3D tabanlı grafiklerle, Maps uygulaması, GPS’in sonunu getirebilir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir