Anasayfa » ALINTI » Facebook, Face.com’u Satın Aldı
Facebook, Face.com'u Satın Aldı

Facebook, Face.com’u Satın Aldı

Facebook, Face.com'u Satın AldıFacebook, akıllı telefon ve online uygulamalar için mobil yüz tanıma platformu geliştiren Face.com’u saklı tutulan bir fiyata satın aldı. Veri tabanında 40 milyar yüz fotoğrafı bulunduran şirket, güvenlik uzmanlarını endişelendirdi. Fotoğrafların, FBI tarafından kullanılabileceği öne sürüldü.

İsrailli şirketin dünyanın en büyük sosyal medya ağı tarafından satın alınmasının teknoloji dünyasına etkileri büyük olabilir.  Akıllı telefon kullanıcıları, fiziksel ortam ile internet arasındaki bağdan biraz daha kurtularak insanları çok daha kolay bir şekilde etiketleyebilir.

Face.com, geçtiğimiz ay adının duyulmasını sağlayan uygulama olan Klik’i sundu. Klik, belli bir fotoğraf tabanı veya sosyal ağ içinde, fotoğrafları tarayarak insanlara ait profil bilgileri çıkarıyor. Şirket, 2010’dan bu yana Klik’i kendi ürettikleri programlar dahilinde kullanmaları için yaklaşık 45 bin uygulama geliştiren şirkete sundu. Reuters, uygulamanın değerinin 60 milyon dolar civarında olduğunu savundu.

Face.com’un CEO’su Gil Hirsch, blog sayfasında yaptığı açıklamada, “Klik ile amaçlarının yüz tanımlamasını eğlenceli kılmak ve yenilikçi bir teknolojiyi günlük yaşamımızın bir parçası haline getirmek” dedi.

Ancak uygulama hakkında önemli mahremiyet tartışmaları ilk günden bu yana sürüyor. Dijital ortamda kullanıcı haklarını korumayı amaçlayan Electronic Frontier Derneği’nden Jennifer Lynch, “Face.com’un veri tabanı yaklaşık 40 milyar yüz ifadesi içeriyor. Facebook’un bu veriyle ne yapmak istediği belli değil” dedi.

Face.com ise bu tür görüşlerin gerçekle bağdaşmadığını düşünüyor. Ancak, şirketin gizlilik politikasında yüz fotoğraflar hakkında tek kelime bilgi yer almıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir