Anasayfa » ALINTI » Facebook Reklamı Verirken Kaçınmanız Gereken 10 Şey
Facebook Reklamı Verirken Kaçınmanız Gereken 10 Şey

Facebook Reklamı Verirken Kaçınmanız Gereken 10 Şey

Facebook Reklamı Verirken Kaçınmanız Gereken 10 ŞeySayfayı Tamamen Doldurmamak

Bu, çok bariz bir ve sıkça yapılan bir hata o yüzden Facebook’un özelliklerinden tam anlamıyla faydalanın ve marka sayfanızı tamamen doldurun. Bir Marka Sayfası’ndan çalışma saatleri, ulaşım bilgileri, adresler, fotoğraflar hatta videolar mutlaka olmalı.

Kurallara Aykırı Kapak Fotoğrafı Kullanmak

Kapak fotoğrafınız müşterilerin ilk dikkatini çeken şey olduğu için markanızın Facebook sayfasındaki en değerli öğedir. O yüzden Facebook’un size önerdiği kuralların dışına çıkmamaya özen gösterin.

  • Fiyat ya da indirim bilgisi yazılı olmamalı.
  • İnsanları sayfanızı beğenmeye, paylaşmaya ya da yorum yapmaya zorlayıcı bir şey yazmayın.
  • Kapak resminde internet, e-posta adresi gibi iletişim bilgileri olmamalı.

Kapak fotoğrafınız markanızı anlatan, tanıtıcı ve ilham verici olmalı. Düzeli aralıklarla da değiştirmeyi ihmal etmeyin. Araştırmalara göre Facebook’ta sayfası bulunan şirketlerin yarısı sadece bir tane, %21 de tane kapak fotoğrafı eklemiş. Siz de bu hataya düşmeyin.

Yarışma ya da Promosyon Düzenlerken Dikkatli Olun

Elbette Facebook üzerinde müşterilerinizin ilgisini çekmek için yarışmalar ya da promosyonlar düzenleyeceksiniz. Ama bunu yaparken kanunlara aykırı hareket etmemeye özen gösterin.

  • “Beğen” özelliği kullanılarak düzenlenen yarışmalar aslında yasaktır.
  • Bir marka olarak Facebook ve hukuk kurallarına uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Yarışma ve promosyonlar Facebook.com uygulamaları dahilinde yapılmalıdır.
  • Sayfanızda düzenlediğini yarışmanın Facebook ile sponsorluk, yönetim ya da destek açısından hiçbir ilişki olmadığını belirtmeniz gerekiyor.
  • Kazananları Facebook aracılığıyla duyuramazsınız.

Facebook üzerinde bu tarz yarışma ve promosyonları organize eden şirketlerden yardım almanız açısından daha iyi olacaktır.

Çok Fazla Güncelleme Yapmak

Facebook markalara haftada iki ya da üç güncelleme yapmalarını öneriyor. Çoğu marka günde en az bir kere durum güncellemesi yapıyor. Birçok marka da çok sayıda durum güncellemesi yapmanın ters teptiğinin farkında. Facebook’un verilerine göre kullanıcılar bir ayda en fazla altı yeni sayfayı beğenmekte, yani içeriğiniz daha çok takipçi kazanmak üzerine olmalı. O yüzden günde iki vasat paylaşım yapmak yerine bir tane kusursuz paylaşım yapın.

“Beğen” e Gereğinden Fazla Değer Vermek

Elbette Facebook’un “Beğen” uygulaması önemli bir unsur. Ne kadar çok “Beğen” alırsanız o kadar çok kişiye ulaşırsınız mantık olarak. Ama “Beğen” ler birinci adımdır. İkinci adım doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığınızın tespitini yapabilmek ve katılımı sağlamaktır.

Araştırmalar Perşembe ve Cuma günleri katılımın %18 arttığını gösteriyor. O yüzden biraz stratejik düşünün ve az sayıda durum güncellemesiyle daha çok katılım elde edebileceğinizi farkına varın. Yeni güncelleme araçlarıyla göndereceğiniz içeriğin istediğiniz gün ve saatte yayınlamasını sağlayabilirsiniz.

Çok Uzun Yazı Yazmayın

Facebook’un yaptığı araştırmalar 100 ila 250 karakter arasındaki yazıların %60 daha çok “Beğen” veya yorum aldığını ve paylaşıldığını gösteriyor. Medya araştırma şirketi Buddy’nin yaptığı incelemeler ise 80 karakterden az yazılara %27 daha da fazla katılım gösterildiğini ortaya koyuyor.

Sıkıcı ve Markayla Alakası Olmayan İçerik Paylaşımı

Ne alaka diyebilirsiniz ama Facebook’ta paylaştığınız içeriğin markanızla ilgili olmasına özen gösterin. Sadece markanızla ilgili bilgiler vermek çok daha fazla katılım almanızı sağlayacaktır.

Verileri ve İstatistikleri Umursamamak

Facebook istatistikleri çok önemli veriler içerir. Bu verilerden faydalanmamak büyük kayıp açıkçası. Özellikle “Hayranlar’ın Arkadaşları” çizelgesi bu uygulamanın en ilgi çekici yanı. Bu veri size sahip olabileceğiniz potansiyel müşterileri gösteriyor. Facebook’ta en çok takip edilen 1000 markanın sahip olduğu hayran kitlesi, bu kitlenin arkadaş sayısının 81’de biri kadar. Bu, hayranlarınız tarafından paylaşılan içeriğinizin çok daha büyük bir kitle tarafından da görüleceği anlamına geliyor.

Tüketicilerin %51’nin arkadaşlarından gördükleri ürünleri satın aldığını unutmayın.

Sıkıcı Olmayın

Zaman Tüneli her ne kadar Facebook’u görsel tabanlı bir yere çevirmiş olsa da içeriğinizi başka şeylerle de süslemeniz önemli. Anketler düzenleyin, sorular sorun, fotoğraf ve videolar paylaşın. Ne kadar farklı ve renkli içerik sunarsanız o kadar çok katılım alırsınız.

Facebook Reklamları’nın Özelliklerinden Yeterince Faydalanmamak

Her şirketin bütçesi Facebook Reklamları’na yetmeyebilir. Ama reklamların iyi hazırlanması gerektiği de bir gerçek. Reklamın ne anlattığı ve neyi pazarladığının anlaşılması çok önemli. Bu yapılmazsa tüketicinin ilgisi de az olacaktır. Diğer bir taktik de reklamda promosyondan ya da indirimden söz etmek olabilir.

Sonuç

Facebook’ta tanıtım ya da reklam yapmak veya mevcudiyetinizi sürdürmek külfetli bir iştir. Ama bu başarılı bir reklam kampanyasının da cebinizdeki tüm parayı alacağı anlamına gelmiyor. Günde ayıracağınız birkaç dakika ve iyi bir stratejiyle Facebook sayfanızdan dikkate değer katılım görebilirsiniz.

Facebook’ta yenisiyseniz, bu konuda http://www.facebook.com/FacebookMarketingTurkiye adresinden destek alabilirsiniz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir