Anasayfa » ALINTI » Geri Kalma Korkusu ve Sosyal Medya [İnfografik]
Geri Kalma Korkusu ve Sosyal Medya [İnfografik]

Geri Kalma Korkusu ve Sosyal Medya [İnfografik]

Geri Kalma Korkusu ve Sosyal Medya [İnfografik]Geri kalma korkusu olarak Türkçeleştirilen bu hastalık; ihtiyaç olmayan ürünleri sadece trendlere uyum sağlamak için satın alma, yapılan her seçimin ardından daha iyi alternatiflerin kaçırıldığına inanarak huzursuz hissetme, sürekli olarak haberdar olunamayan bir şeylerin varlığına inanma, her konuda kararsız kalma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. 

Gündemin değişim hızı ve sosyal medyada yer alma oranı arttıkça geri kalma korkusu, gündemin uzağında kalma olarak ifade edilebilecek yeni bir yönüyle  ön plana çıkıyor. Adını koymamış olsak bile, çoğumuzu mobil cihazlara bağımlı kılan, internet bağlantımızdaki kesintileri tahammül edilemez kılan ve gündemdeki konular hakkında mutlaka bir şeyler söylemeye zorunlu hissettiren dürtülerin bu korkudan az ya da çok etkilenmekte olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zaman tünellerimiz ya da anasayfalarımızı  “tazeleme” ya da “yenilemek için aşağıya doğru sürükleme”nin çoğumuzda refleks halini alması bu durumun göstergelerinden bir kaçı olsa gerek.


TimeRAZOR
’un yayınladığı bir infografik, konuyu biraz daha detaylandırıyor. Söz konusu araştırmanın sonuçlarına göre;

13-67 yaş arası insanların %40’ı, sosyal medyanın, gözden kaçırma korkularını artırdığını düşünüyor.

Erkeklerin %38, kadınların %26’sı, arkadaş ya da akranlarının bir şeyler yapmaktayken kendilerinin bir şey yapmadıklarını düşünüyor.

Erkeklerin %26, kadınların %13’ü, arkadaş ya da akranları bir şeyler satın alırken kendilerinin alamadığını düşünüyor.

Erkeklerin %31, kadınların %20’si, yapmaya karar verdikleri şeylerin daha önce düşünülmüş ya da yapılmış olduğunu düşünüyor.

Yaş aralıkları bazında yapılan incelemede, genç yetişkin ve ergenlerin gözden kaçırma, geride kalma, gündemi atlama gibi konularda daha endişeli olduğu görülüyor.

Her 10 kişiden 8’i, insanların sosyal medyada kendileri ve yaptıklarıyla övündüğünü, hatta böbürlendiğini düşünüyor.

13-19 arası gençler ve yetişkinlerin yarıya yakını, sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarının, kendilerinin yapamamış olduğu şeyleri yaptığını görüp üzüldüklerini belirtiyor.

Kullanıcıların %67’ye varan orandaki çoğunluğu; Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ profillerinin kişiliklerini yansıttığını düşünüyor.

Kullanıcıların yarıya yakını, gözden kaçırma ya da gündemin gerisinde kalma korkularının sosyal medya tarafından beslendiğini, artırıldığını düşünüyor.

Söz konusu infografik ve detaylarından ‘geri kalmamanız’ için aşağıda orijinal ve en detaylı hali yer alıyor.

Geri Kalma Korkusu ve Sosyal Medya [İnfografik]

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.