Anasayfa » ALINTI » Gmail’inizi Filtreleyin
Gmail’inizi Filtreleyin

Gmail’inizi Filtreleyin

Gmail’inizi FiltreleyinFiltreler Gmail’in en güçlü araçlarından bazılarını oluşturuyor. Filtreler sayesinde önemsiz postalarınızı sonraya bırakabilirsiniz. Bu araçları kullanabilmek için Gmail sayfanızın sağ üst köşesindeki Çark ikonuna tıklayın. Açılan menüden Ayaları seçip “Filtre” lere gelin. Bu sayfa size mevcut filtreleri gösterecektir. Hazırda filtre yoksa “Yeni Filtre” yarata tıklayıp isteğinize göre filtre oluşturabilirsiniz.

Bazı hazır filtreler üstün körü olsa da kendi ayarlarınızı yaparak oldukça verimli bir filtre elde edebilirsiniz.

Otomatik gelen E-Postaları Okundu İşaretlemek

Diyelim ki alış veriş yaptınız akabinde kargoya verildi e-postası geliyor ya da daha önce alış-veriş yaptığınız bir yer size fiyatı düşen ürünler hakkında bilgi veriyor. Bu tarz –epostalardan kurtulmak için e-posta gönderen internet sitelerinin isimlerini filtremize ekliyoruz. ship-confirm@amazon.com gibi.

Otomatik Arşivleme

Gmail’de e-postaları arşivlediğiniz zaman Gelen Kutunuzdan kaldırıldığı halde daha sonra bakmanız için posta hesabınızda tutulmaya devam eder. Bu aslında e-postaları silmek istemeyenler için güzel bir özellik ama ortamda kalabalık yarattıkları da bir gerçek.

Belirli kişilerden gelen postalar için bir kural oluşturup otomatik olarak arşivlemeniz mümkün.

Klasör Olmaması

Gmail filtresinin belki de tek ve en önemli eksiği klasör desteğinin olmaması. Kendiniz açtığınız klasörlere istediğiniz e-postaları taşıyabiliyorsunuz ama Gmail bunu otomatik olarak yapmıyor. Bu durumlar için en iyi çözüm etiketleri kullanmak.

Birden Fazla Gönderici

Filtreler farklı kullanıcılara da aynı anda uygulanabilir. Tek etiket altında toplamak istediğiniz farklı kaynaklı e-postalar varsa hepsini tek tek filtreye ekleyebilirsiniz.

Filtreler Gelen Kutunuzun İçinde de Çalışır

Her şeyi tek tek elle girmek yorucu oluyorsa Gelen Kutunuzun içinden istediğiniz e-postayı işaretleyerek filtreye ekleyebilirsiniz.

Artı İşaretinin Gücü

Alt tarafı “+” işareti deyip geçemeyin. Sizi bir sürü çöp mesajdan kolaylıkla kurtaracaktır. Diyelim ki bir siteye ya da sosyal ağa üye olacaksınız veya bir video izlemek için bir forum sizden kayıt olmanızı istiyor. Ama siz karşı tarafın göndereceği içi boş yığınla mesajdan çekiniyorsunuz ya da daha da kötüsü e-posta adresinizin başkalarının eline geçmesinden korkuyorsunuz. Garip gelecek ama bu sorunu kayıt yaparken kullandığınız Gmail’e ait e-posta adresinize bir “+” işareti ekleyerek aşabilirsiniz.

Örnek: Varsayalım Facebook’a üye olacaksınız ama uyarı ya da bildirim e-postası almak istemiyorsunuz. Yapmanız gereken aynen şu şekilde kayıt bölümüne girmek: “ali.veli+Facebook@gmail.com”. Bu haliyle e-posta adresiniz hala kayıt için kullanılabilirken karşıdan gelecek e-postalar doğrudan başka klasörlere ya da çöp tenekenize gidecektir.

 Renkli Etiket Kullanımı

Yine kendi belirleyeceğiniz e-postaların daha dikkat çekici olması ya da ön plana çıkması için renkli etiketler kullanabilirsiniz. Hatta alış-veriş sitelerinden gelen e-postaların hepsini aynı etiket altında toplayıp hepsinin tek bir renkte görünmesini sağlamanız mümkün.

Yıldızlar

Filtrelediğiniz e-postalara yıldız eklemeniz de mümkün. Böylece otomatik olarak önemli –e-postalar olarak görünürler. Ama maalesef Gmail farklı yıldız tasarımları yaptığı için istediğiniz yıldızı istediğini mesajlara göre düzenleyemiyorsunuz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.