Anasayfa » ALINTI » Google’dan Alan Turing İçin Doodle
Google’dan Alan Turing İçin Doodle

Google’dan Alan Turing İçin Doodle

Google’dan Alan Turing İçin DoodleÜnlü İngiliz matematikçi ve bilim adamı Alan Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde Londra’da doğmuştur. Tam adı Alan Mathison Turing’dir. Alan Turing, Cambridge Üniversitesi’nde matematik alanında çalışmalar yapmıştır. Turing, otomatik hesaplamaların tüm matematiksel problemleri çözemediğini kanıtlamıştır. Kendi adını verdiği Turing algoritması ile modern bilgisayarların temelini oluşturmuştur. Alan Turing, bilgisayar mantığının ilk kurucusudur. Ünlü bilim adamı kendi geliştirdiği Turing testi ile bilgisayarların ve makinelerin düşünme yetisine sahip olup olmayacaklarını ölçüyordu.

Alan Turing, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın şifrelerini çözmüştür. Bu konuda büyük çalışmalar yapmıştır. ALan Turing, savaş sonrasında da çalışmalarına devam ederek bilgisayar ve yapay zeka konuları için çalışmalarına devam etmiştir.

Alan Turing, eşcincel olduğu için değeri yıllar sonra anlabilmiştir. Eşcinsellik o dönemde İngiltere’de yasaktı. Turing’e dava açılmış ve mahkeme sonucunda cezaya da çarptırılmıştır.

Bir dönem İngiltere’de istihbarat servislerinde çalışan Alan Turing, yıllar sonra hakettiği saygıyı kazanmıştır. Alan Turing, 1954 yılında siyanürlü elma yiyerek hayatına son vermiştir. Şaibeli bir şekilde hayata veda eden Alan Turing’in ölüm nedeni hâlâ bilinmemektedir.

Google, Alan Turing için hazırladığı logo ile kullanıcılardan 1 ve 0′dan oluşan şifreyi çözmelerini istiyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront - Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi 4 Kasım’da Yapıldı

MarkeFront – Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi 4 Kasım’da Yapıldı

Aytaç Mestçi tarafından verilen Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi, 4 Kasım’da MarkeFront – MarkeSchool’da gerçekleşti. Sosyal ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir