Anasayfa » ALINTI » İnsanlar İçeriğinizi Neden Paylaşsın?
İnsanlar İçeriğinizi Neden Paylaşsın?

İnsanlar İçeriğinizi Neden Paylaşsın?

İnsanlar İçeriğinizi Neden Paylaşsın?Konuşması sırasında şunları söyledi: “Beğen’lere, yorumlara ve paylaşımlara bakarsanız daha çok “Beğen” ve yorum görürsünüz. Çünkü başkasının işini paylaşmak insanın doğasına uygun değildir. Konuşmak yani yorum yapmak çok daha insancıl bir dürtüdür, dolayısıyla markalar da konuşmanın üzerine yoğunlaşmalı. Neden, nasıl, kiminle ve ne konuşuyoruz; markalar bunu düşünmeli.”

Adams ayrıca insanların yaptığı paylaşımların temel nedenlerine de değindi. Paylaşımlar genelde: İşleri kolaylaştırmak, başkasıyla bağlantı kurmak ya da birine yardım etme amacıyla yapılıyor. Aşağıda ise sizlere bu paylaşım nedenlerinin markalar tarafından nasıl kullanıldığını göstermek istedik.

İnsanların Hayatını Kolaylaştıran İçerikler Oluşturun

Markaların insanların neden konuştuğunu anlaması gerekiyor. Böylece canlı ve konuşan bir takipçi kitlesi oluşturabilirler. İnsanların konuşmasının ilk nedeni hayatı kendileri için daha kolay hale getirmektir. Markalar için ise bunun anlamı takipçiler için işleri daha kolay hale getirmek olmalı.

Rite Aid bu işi ciddiye alan firmalardan. Şirket müşterilerine işe yarar tüyolar vererek günlük hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyor.Sosyal medyadan yayınladığı reklamlarla hem kendi ürünlerini tanıtıyor hem de ürünlerini günlük hayatın hangi noktalarında kullanabileceklerini müşterilerine gösteriyor.

Hayranlarınızla Bağ Kurun

Biriyle nasıl arkadaşlık kurarsınız? Yeni tanıştığınız biriyle hemen çok iyi arkadaş olmazsınız elbette. Onun yerine kısa ömürlü etkileşimler gerçekleştirirsiniz. İki insan arasındaki etkileşimle marka insan arasındaki etkileşim arasında da fark yoktur aslında. İnsanlardan sizinle kurudukları tek etkileşimle müridiniz olmalarını beklemeniz dolayısıyla hayalcilik olur. Ama aranızdaki bağ ara sıra kurduğunuz kısa etkileşimlerle daha çok gelişecektir.

Aşağıda Facebook’ta kullanıcıların yorum ya da durum güncellemesi yaparken kullandıkları ortala kelime sayısını veriyoruz.

Ortalama Kelime Sayısı

Kullanıcı İletisi:  11

Kullanıcı Yorumu:  5

Marka Sayfası İletisi:  16

Marka Sayfası Yorumu:  6

İnsanlara Yardım Etmeye Çalışın

Markalar müşterilerine yardım etmek için sayısız imkana sahip. Bu da onların olumlu geri dönüşler alması ve gerçek bağlar kurması için kaçırılmaz bir fırsat. Buna ilk olarak sayfanızdan müşteri desteği vererek bağlayabilirsiniz. Bu destek basit bir soruya cevap vermek de olabilir, ürününüzle ilgili karmaşık bir sorunu çözmek de.

Kendi Kimliğinizi Oluşturun

İnsanlar konuşarak ve paylaşarak kendi kimliklerini oluşturur. Hepimiz akıllı, komik ve bir o kadar da karizma görünmeye çalışırız. Firmanın kimliğini ortaya koyan içerikler paylaşmak müşterin kafasında marka hakkında fikir oluşmasını sağlayacaktır. Böylece müşteriler de sizin hakkınızdaki görüşlerini paylaşmaya başlar.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir