Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya’da Yetenek Avcılığı Devrimi
Sosyal Medya’da Yetenek Avcılığı Devrimi

Sosyal Medya’da Yetenek Avcılığı Devrimi

Sosyal Medya’da Yetenek Avcılığı DevrimiSosyal medya bizi geleneksel iletişim yollarından uzaklaştırıp, insanların normal ve ticari hayatındaki birbirleriyle olan etkileşimlerini baştan oluşturmasına neden oldu.

Sosyal medyada kendilerine yer edinen firmaların yarısı sosyal medyayı kullanma ve strateji oluşturma konusunda başarısız olsa da sürekli genişleyen kullanıcı kitlesine ulaşmak için birçok riske girmeyi göze almaktan geri kalmadılar. Son sosyal medya verilerine göre yetişkinlerin %60’ı bir ya da birden fazla sosyal ağa üye. İnternette geçirilen zamanın %23’ü ise sosyal ağlarda harcanıyor.

Sosyal medyanın tüketici ayağı hızla genişlemeye devam ederken tüketiciler ve şirket arasındaki uçurum da giderek artıyor. Şirketler ise sosyal medyanın getirisinden fayda sağlamanın yollarını aramaya devam ediyor.

Bu faydalardan biri de kendini iyice belli etmeye başladı aslında. O da yetenek avcılığı ya da eleman bulma. Sosyal medya kullanan insan sayısının çok fazla olması şirketleri de çalıştıracak eleman ararken bu alandan faydalanmaya itiyor. Özellikle 2012 yılından şirketlerin %80’i aradıkları kişiyi önce sosyal medyadan aramayı tercih edecek gibi görünüyor.

Her Şey Kişisel

İşe alma işlemi insanla ilgilidir. Sosyal medya üzerinden kurulan insan ilişkileri adaylar ve işverenler çok daha hayati bir öneme sahip.

Adaylar istediği şirkete anında ulaşabilirken, şirketler doğru adayı bulmak için yeni ağlar hatta yeni yetenek avcıları bulmak zorunda. Bu noktada ise uygun adayın daha kolay bulunmasını sağlayan sosyal medya devreye giriyor.

Her Şey Şeffaf

Sosyal medya kullanıcıları her yaptıkları rahatlıkla takip edilebildiği için genelde her şeyin farkında olurlar. Bu yüzden sosyal medyada yaptıkları her şeyden de karşı tarafın bir tepki göstermesini beklerler. O yüzden şirket olarak sosyal medyada attığınız her adım artık sizin kontrolünüzde değildir, çünkü sizin çalışanınız da olsa birileri mutlaka eleştirecektir.

Hatta işe alma işleminiz bile olumsuz yorumlara neden olabilir. Ama bu yorumlar ne kadar kötü olursa olsun size bir şekilde yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Her Şey Artık İK’ye Bağlı Değil

Sosyal medyada yetenek avcılığı şirket yöneticilerinin bile doğrudan eleman bulmasını sağlayabilir. Bu, hem işlemi kolaylaştırır hem de neredeyse masrafsızdır. İnsan kaynakları konusunda sıkıntı yaşayan küçük şirketler için bu yolu kullanmak her zaman daha akıllıca olacaktır.

Her Şey Reklam

Sağlam bir plan, hedef kitle, parametreler ve veriler; bunların hepsi sosyal işe alma için gereklidir. Facebook’un Marka Sayfaları’nın hizmete girmesiyle organizasyonunuzun ürün satan şirketten bir farkı kalmadı. Zira artık yaptığınız işin reklamını yapmaktasınız.

Marka yönetimi, içerik oluşturma ve katılım sağlama ile adaylar ve işverenler, sosyal iletişimin iki karşı ucunda duran ama birbirlerine çok benzeyen iki unsur oluverdiler.

Her Şey Paylaşılıyor

Facebook, Twitter ve LinkedIn’de hesabı bulunan çalışan ya da iş arayanlar kendi yazdıkları vasıtasıyla işe alınmayı bekliyorlar. İşte bu noktada sosyal medya kaliteli eleman bulmak için biçilmiş bir kaftan oluveriyor. İş arayanlar da bu nimetten faydalanarak istedikleri şirketle sürekli bağlantıda kalıp kendilerini göstermeye çalışıyor.

Sonuç

Sosyal medya işe alma stratejinizin merkezinde bulunmak zorunda değil elbette ama bu alanda artan eğilimi de göz ardı etmek hiç doğru bir hareket olmaz. Yukarıda sıraladığımız beş faktör iyi bir çalışan bulmanız için kullanabileceğiniz yollar sadece.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir