Anasayfa » ALINTI » Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi
Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi

Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi

Türkiye’nin En Büyük E-ticaret GirişimiGoogle öncülüğünde Garanti Bankası, Yurtiçi Kargo, IdeaSoft ve SadeceHosting desteği ile kurulan ‘İşinizi İnternete Taşıyın’ platformu, KOBİ’lerin internet çağına en kısa zamanda ayak uydurması ve e-ticaret alanına atılmalarını öngörüyor. Bir yıl içinde bir milyon KOBİ’ye ulaşması beklenen platform, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Toplantıya, platformun kurucu ortaklarının üst düzey temsilcilerinin yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de katıldı.

Basın toplantısında Türkiye’de internetin ülke ekonomisine olan etkisinin sadece yüzde 0.9 olduğuna dikkat çekilirken, bir yıl içinde e-ticaret projelerinin 10 binden 20 bine çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.

KOBİ’LER E-TİCARETLE TANIŞACAK

“İşinizi İnternete Taşıyın” platformu, internet teknolojilerini işlerine entegre etmek isteyen KOBİ’lere bir yıl boyunca ücretsiz çözümler sunacak. İşletme sahipleri www.isinizinternette.com.tr adresine girerek; bir yıl boyunca herhangi bir ücret ödemeden, .com alan adı alabilecek, web sayfalarını oluşturabilecek, e-ticaret altyapılarını kurabilecek, hosting servisinden faydalanabilecek ve böylece ürün ve hizmetlerinin internet üzerinden tanıtımını ve satışını yapabilecekler. Google, platformun internet altyapısını, Garanti Bankası bankacılık işlemlerini, Yurtiçi Kargo ürün nakliyatını ve IdeaSoft ise platformun altyapı ve internet güvenliğini sağlayacak.

“MÜŞTERİLER ARTIK İNTERNETTE YAŞIYOR”

“İşinizi İnternete Taşıyın” platformunun öncüsü Google’ın Türkiye Müdürü Bülent Hiçsönmez, geride kalan 10 yılda internetin çok büyük bir hızla geliştiğini ve BUGÜN gelinen noktada ticareti internete taşıdıklarını söyledi. Hiçsönmez, şu ifadeleri kullandı:

“2000’li yıllarda internet sadece bilgiye erişim ve okumaktan ibaretti, bugün hayatın paylaşıldığı bir ortam haline geldi. Türkiye, internette çok dinamik ve öncü ülkelerden biri. Geldiğimiz noktada artık ticareti de internete taşıyoruz. Bu, Türkiye’deki kurumlar için büyük bir fırsat ve aynı zamanda bir sınav. Artan rekabet ortamında firmalar bir adım öne gitmek için sihirli formülü arıyor. Çözüm, internet. Şirketler artık 24 saat internette var olmalı, işlemlerini internete taşımalı. Çünkü müşterileri artık internette yaşıyor.”

Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi

“BİLGİSAYAR KULLANMAMAK OKUMA YAZMA BİLMEMEK GİBİ”

Toplantıda söz alan Bakan Nihat Ergün, Türkiye’deki ihracatın yüzde 60’ının KOBİ’ler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, hükümet olarak verdikleri desteği doğru alana kaydırmalar gerektiğini vurguladı. Parlak bir fikrin paradan daha önemli olduğuna değinen Ergün, “Sadece paramı ver, işime karışma” mantığının geride kalması gerektiğini belirtti ve “projesi olan herkese para vermeye hazırız” dedi. Ergün, şu açıklamalarda bulundu:

“10 yıl önce internette bir doküman okumak için bile sayfanın dakikalarca açılmasını beklerdik. 10 yıl içinde görüş ve düşüncelerimizi anında dünyayla paylaşabilir noktaya geldik. Türkiye, internetin bu hızlı gelişimine ayak uydurabilecek potansiyele sahip. İnternet, ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden paylaşıma odaklı olsa da, artık iş dünyasını bekliyor. Ekonomik faaliyetleri internet üzerinden yapmak, birkaç yıl önce ekstra bir durumdu. Artık bu şirketler için bir zorunluluk. Günümüzde bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir insan, okuma yazma bilmeyen bir insan gibi.”

İnternetin, ekonomik rekabetin en belirleyici alanlarından biri olduğunu vurgulayan Ergün, “KOBİ’ler hızlı, krizlere karşı daha esnek, büyüme ihtiyacı nedeniyle risk alabiliyor, böylece dış dinamiklere daha iyi adapte olabiliyor. KOBİ’lerin verilen destekle daha girişken olmasını, yeni pazarlara girmesini istiyoruz. Ülkeler KOBİ’lerin gelişmesiyle ekonomik büyümelerine katkı sağlayabilir.

“TÜRKİYE’NİN SİLİKON VADİSİNİ KURACAĞIZ”

Ergün, e-ticaret yapan KOBİ’lerin dört kat daha hızlı büyüdüklerine dikkat çekerek, “İşinizi İnternete Taşıyın” platformuyla KOBİ’lere yardımcı olacaklarını söyledi. Projeyle ücretsiz  altyapı imkanı sunacaklarını belirten Ergün, KOBİ’lerin küresel aktörlerle kesintisiz bağlantı kuracaklarını belirtti.

Ergün, Türkiye’nin dünyanın en önemli iç pazarlarından biri olduğuna dikkat çekti ve “Türkiye bölgesel operasyonlar bölgesi, yeni firmaların kurulması için en ideal yerlerden biri” dedi. Ergün, geleceğe yönelik projeleri şöyle özetledi:

“Yazılım ve bilişim sektörlerini özellikle destekledik. Genç girişimciler bu alanlara çok büyük ilgi gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile Silikon Vadisi’ne yaptığımız ziyarette, oradaki iklimin ABD’ye ve dünyaya ne kazandırdığını gördük. Bilişim Vadisi projesiyle Silikon Vadisi’ne benzer bir proje yapıyoruz. Türkiye’nin Avrupa ve Asya için önemli bir proje merkezi olması için KOBİ’lerin her fırsatı değerlendirmesini istiyoruz.”

Bakan Ergün son olarak, hiçbir firmanın sanal dünyadan uzak kalamayacağını belirtti. Ergün, “Sanal dünya, gerçek dünya kadar önemli hale geldi. KOBİ ve büyük firma yöneticileri, ben sanal dünyaya girmeyeceğim diyemez. Bir şirketin internette olmaması, çalışanlar ve müşteriler adına mağduriyete yol açar. Bugün hayata geçirdiğimiz projenin KOBİ’lere güç katacağına inanıyorum ve destek veriyorum” dedi.

10 DAKİKADA E-TİCARET SİTESİ KURUN

Google Türkiye Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, Bakan Ergün’ün konuşmasının ardından “İşinizi İnternete Taşıyın” platformunun nasıl kullanılacağını anlattı.

Projeye adım atmak için yapılması gereken, www.isinizinternette.com.tr adresine tıklamak. Burada, projeyi kullanan KOBİ’lerin deneyimlerinden, sitenin nasıl kullanılacağına ve  birçok soruya yönelik detaylı cevaplara kadar proje hakkında her türlü bilgi yer alıyor. Bir pansiyon gibi hizmet sunan bir işletmeden, mutfak aletleri satan küçük bir mağazaya kadar her türlü firma, bu sitede 10 dakika içinde ürünlerini pazarlayabileceği bir platforma sahip oluyor.

Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi

Yapılması gerekenler sırasıyla:

1- Satılacak ürünlerin eklenmesi,

2- Sayfa tasarımının seçilmesi (logo, renk vs.),

3- Ödeme ayarlarının yapılması,

4- Otomatik olarak siteye eklenmiş resmi sözleşmelerin kabul edilmesi (işletmelere göre sözleşmelere değiştirilebiliyor) ve

5- Alan adının seçilmesi.

ERGÜN’E SÜRPRİZ

Toplantıda, bu sürece bir örnek oluşturulması adına bir sunum yapıldı. Google +’ın Hangout (video konferans) özelliğiyle toplantya Alaçatı’dan bağlanan bir butik otel işletmecisi, ziyaretçilerine sattığı, kendi üretimi olan organik malzemeleri pazarlamak istediğini belirtti. İçil, birkaç dakika içinde girişimcinin e-ticaret sitesini kurdu ve Bakan Ergün için zeytinyağı ile reçel sipariş etti. İçil, sipraiş butonuna tıklar tıklamaz, Bakan Ergün’ün adına hazırlanan kutu Yurtiçi Kargo ile salona girdi.

“VERGİLENDİRME İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA LAZIM”

Bakan Ergün, sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ergün, Türkiye’deki e-ticaret potansiyelinin ne kadar iyi kullanılabileceğine yönelik soruya şu cevabı verdi: “Gördüğünüz gibi sıradan bir işletmeci bile bu projeden heyecan duyuyor, 10 dakikada sitesini kuruyor. Firmalar kendilerine sunulan bu projeyi inceledikleri zaman potansiyelin farkına varacak. Sosyal medya ağlarını kuranlar bile yaptıkları işe giriştiklerinde projelerinin ne kadar büyük bir boyuta geleceğini tahmin etmemişti. Sonuçta ortam sanal ama yapılan işlemler gerçek” dedi.

Ergün, internete taşınacak KOBİ’lere yönelik vergi indirimi konusunda, “E-ticarette vergilendirme çalışmaları daha farklı. Meclis, bu konuda özel bir çalışma yapmalı. Bu çalışmalar gelişen piyasa şartlarına göre yapılmalı. Bu projeler kesinlikle vergi kaçırılan bir alan değil” dedi.

Türkiye’nin En Büyük E-ticaret Girişimi

TOPLANTIDA VERİLEN ÖNEMLİ İSTATİSTİKLER:

-Türkiye’de bugün perakende satışlarının sadece yüzde 1’i internet üzerinden yapılıyor. Gelişmiş ülkelere bu oran yüzde 4-5.

– Türkiye’de internetin ekonomiye etkisi sadece yüzde 0.9. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 5-6.

– “İşinizi İnternete Taşıyın” platformu ile ilk bir yıl içince bir milyon KOBİ’ye ulaşılması planlanıyor.

-Bir yıl içinde mevcut 10 bin olan e-ticaret sayısının 20 bine çıkartılması planlanıyor.

‘İşinizi İnternet’e Taşıyın’ Platformu kapsamında sunulacak hizmetler:

• Ücretsiz 1 yıllık .com alan adı ve hosting hizmeti

• E-ticaret sitesi oluşturma aracı

• 365 gün boyunca uzman desteği

• 250 TL değerinde Google AdWords reklamı

İşinizi İnternet’e Taşıyın Destek Hattı: 444 31 18

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.