Anasayfa » ALINTI » 10 Adımda “Sosyal Medyanın Süper Starı” Olun!
10 Adımda “Sosyal Medyanın Süper Starı” Olun!

10 Adımda “Sosyal Medyanın Süper Starı” Olun!

10 Adımda “Sosyal Medyanın Süper Starı” Olun!Ancak Yıllardır her yerde olmasının sebebi konuşulacak bir şeyinin olması. Yeni işler yapması, kendini değiştirmesi ve çok yönlü olması. Yani özetle: Üretmesi.

Peki ya Sosyal Medyanın Süper Starı? Unutmayın. Eğer elinizde konuşmaya, tartışmaya, paylaşmaya değecek birşey yoksa asla ve asla “Süper Star” olamayacaksınız. Hiç bir zaman orjinal ve kayda değer olamayacaksınız. Bu da işe, girdilerinizi (Facebook paylaşımları, tweetleri, pinler vb.) yalnızca size ait ve orjinal fikirlerden oluşan içeriklerle oluşturmanız gerektiğini göstermekte. Ardından ne yapmanız gerektiğinizi işe şimdi anlatıyorum.

İnsanların gözlerinin önünde olarak hatırlanın. Sürekli göz önünde olmanız halinde insanlar sizi zihnine kazıyacak ve günü geldiğinde en ufak yokluğunuz hissedilecektir. Peki ne yapmak gerekir?

Twitter’ın Gündem Başlıklarını (Trending Topics – TT) kullanın ve eğer söyeleceğiniz bir şey var  ise insanların belirli başlıklar altında konuştukları #hastag leri kullanarak tweetleyin. Böylece başlığın konuşulduğu zaman akışında listeleneceksiniz.

Facebook’da konunuz ile ilgili gruplara, sayfalara katılın. Tartışmalarda fikrinizi beyan edin ve bu konu ile ilgili lütfen sadece gerçekten söyleyeceğiniz birşey varsa konuşun. Aksi taktirde kendinizi zor duruma düşürebilirsiniz.

Linked’indeki sayfa ve gruplara üye olarak konular hakkında devamlı fikir alışverişinde bulunun. Frekansınızın tuttuğu insanlar ile kontak halinde kalıp çevre edinin. Edindiğiniz çevreyi asla çıkar amaçlı değil, paylaşım ve öğrenim için kullanın. Aksi halde insanlar size işini yaptırmak isteyen hısım akraba gözü ile bakacaktır.

Fiziksel varlığınızı sanala aktarın. Ofisinizi veya iş noktalarınızı çevirim içi bütün haritalara kaydedin ve indekslerinde bulunun. Bu haritalara sosyal ağ hesaplarınızı da yazın ve ulaşılabilir olun. Öte yandan Foursquare gibi lokasyon bazlı uygulamalardaki bildirimlerinize #hashtag ler ekleyerek Twitter’da paylaşarak listelenebilir olun. Örneğin bir konsere gittiğinizde tam check-in ekranında ki ”Ne yapıyorsunuz?” alanında ”Şu an #CorinneBaileyRae Konserindeyim!!!” dediğiniz anda Twitter’da sanatcı #CorinneBaileyRae hakkında konuşan insanlar tarafından görüleceksiniz ve etiki alanınız yalnızca Twitterla sınırlı kalmayacaktır.

Patron kim gösterin! Süper tatlılar yapan bir yemek bloggerı mısınız? Peki bloğunuzu takip etmeyen insanlara sesinizi nasıl duyuracaksınız? Dert etmeyin. Hemen telefonunuza Instagram vb. diğer fotoğraf paylaşım programlarını yüklüyorsunuz ve tüm yaptıklarınızı fotoğraflayarak hem yaptığınız işi görsel olarak kanıtlıyor hem de bu kanıtı paylaşarak bilinirliğinizi arttırıyorsunuz. Platform savaşlarını görmezden gelmeyin. Az önce bahsettiğim Instagram, bir süre öncesine kadar yalnızca iOS tabanlı cihazlar (iPhone, iPad, iPod) için geçerliydi. Eğer kullandığınız uygulama multi platform değilse diğer platformlar için de üretilmiş diğer aplikasyonları yükleyerek etki alanınızı arttırın.

Gerçek dünyadan kaynak sağlayın. İş yerinizin kapısına, tabelasına nasıl ki telefon numaranızı yazıyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı da yazın. İş yeriniz yoksa kart vizitinize veya internet sitenize. Şunun garantisini veriyorum ki telefonla aranmaktan daha çok Twitter mention’ı alacaksınız.

Yine gerçek dünyadan kaynak sağlayabilmek için etkinliklere, seminerlere, kahve sohbetlerine katılın. Orada edindiğiniz bilgileri ve deneyimleri paylaşarak bir değer yaratın. Bu değeri yukarıdaki faaliyetler ile sosyal medyada paylaşın.

Sözlükleri unutmayın. Bugün çok büyük bir kitle sözlüklerden beslenmekte ve içlerindeki yazarların hemen hepsi fenomen halinde. İlla ki aklınıza gelen ilk 5 sözlükten birinde yazmanız gerekmemekte. Hatta mesleğinizle ile ilgili bir sözlük var ise orada yazın. Yoksa daha iyi, hemen bu sözlüğü yaratın ve başı çeken kişi olarak parmakla gösterilin.

Son olarak bu uyarı niteliğindeki maddeyi eklemek istedim. Yukarıdaki faaliyetleri gerçekleştiriken asla tacizkar, ısrarcı ve reklamcı olmayın. Popüler olabilmek adına onlarca tivit atarak hem sizi izleyenleri yormayın hem de elinizdeki kaynakları tüketmeyin. Yoksa kısa vadede zararı büyük olacaktır ve telafisi ne yazık ki mümkün değildir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir