Anasayfa » ALINTI » Bilgi Hırsızlığı Artıyor!
Bilgi Hırsızlığı Artıyor!

Bilgi Hırsızlığı Artıyor!

Bilgi Hırsızlığı Artıyor!Gelişen Türkiye ekonomisi, kurumsal hedefleri gözüne kestiren hacker‘ların istahını kabartıyor. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere önemli ekonomi merkezlerinden ESET Türkiye ofisine ulaşan bilgilere göre, bazı şirketler, önemli firma bilgilerinin internet yoluyla çalınması olayıyla karşı karşıya kalıyor ve  çalınan datalar yine aynı şirketlere satılmaya çalışılıyor.

Son aylarda Türkiye’de bu tür siber saldırılara daha çok rastlanmaya başlandığını belirten ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, bu tür sorunlarla karşılaşılmaması için şirketlerin güvenlik politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi.“Hedefdekiler Türk şirketleri olsa da, bize göre bunu gerçekleştirenler daha çok yurt dışı merkezli siber suçlular. Bu hackerler, sistemlerdeki açıkları kullanarak bilgilere ulaşıyorlar“ diyen Alev Akkoyunlu, “Bir şirketin bütün değerli datalarının başkasının eline geçmesi ürkütücü. Bu, genellikle yeterince koruma önlemi almayan yapılarda meydana geliyor“ açıklamasını yaptı.

Sisteme nasıl sızıyorlar?

Alev Akkoyunlu, bir bilgisayara izinsiz erişim için 3 temel yolun var olduğuna dikkat çekti: “En kolay yol internet üzerinden bir dosyanın içine virüs programı saklamaktır. Kullanıcı bu dosyayı bilgisayara kopyaladığında ya da e-mail ekinden açtığında ve çalıştırdığında, virüs bilgisayara bulaşır. Bilgisayara aktif web içeriği kullanarak ulaşmak da mümkün. Pek çok web sitesinde karşımıza çıkan ActiveX ve Java uygulamaları normaldeinteraktif içerik sağlamak için kullanılan teknolojilerdir, ancak zaman zaman kötü amaçlı da kullanılabiliyorlar. Üçüncü yol olarak USB gibi çıkarılabilir medyalar, çok önemli virüs taşıyıcıları olarak öne cıkıyor. Bu yollarla bilgisayara sızan zararlı yazılımlar, virüs yazarının isteği doğrultusunda bilgileri başka bir ortama aktarabiliyor.“

Kurumlar ne yapmalı?

Bazı temel konulara uyarak, korunmanın mümkün olduğunu belirten ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı, kurumlara şu uyarılarda bulundu:

1. Öncelikle işletim sistemi güncellemelerini mutlaka yapın. Siber suçlular, güncel olmayan yazılımlardaki açıkları sıkça kullanırlar.

2. Verilerinizi yedekleyin. Geniş bant bağlantısı ile beraber çalışabilecek bir yedekleme yazılımı kullanın ve verilerinizi düzenli olarak yedekleyin.

3. E-postalara dikkat edin. Aldığınız e-posta sizi kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi girmeniz için bir siteyeyönlendiriyorsa, postayı hemen silin. Şüpheli görünen, cazip ama imkansız tekliflerde bulunan e-postalarıokumadan silin.

4. Gitmek istediğiniz adresi tarayıcınıza yazın. Örneğin bir bankanın internet sitesine gitmek istiyorsanız, arama motorundan değil tarayıcınızın adres bölümünebankanın adresini yazıp (örn.www.bankanın adı.com.tr), bu sayfadaki internet şubesi linkine tıklayın. Bu, phishing (olta)saldırılarına karşı en iyi önlemdir.

5. Bireysel ve kurumsal önemli bilgilerinizi gizli tutun. Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olun. Yakındantanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizdengizli bilgileriniz isteniyorsa dikkatli olmalısınız.

6. Karmaşık şifreler kullanın. Doğum tarihi, takma ad gibi kolay tahmin edilebilecek şifrelerden kaçının. Birçok kişi karmaşıkşifreler kullanmaları durumunda bu şifreleri unutacaklarını düşünür. Bunu engellemek için kolaycahatırlayabileceğiniz bir kelimenin içine rakamlar ekleyebilirsiniz. Örneğin: “Denizdeki650Balik”

7. Bilgisayarınızı koruyun. Güvenilir ve güncel bir antivirüs yazılımı kullanın

8. Mobil cihazların güvenliğine dikkat edin. Mobil cihazların şirket networküne bağlanmadan önce güvenliğinin sağlandığına emin olun.

9. Kurum içinde güvenlik politikası oluşturun. Herkesin her bilgiye ulaşmamasını sağlayın, belli kişilerin belli datalara erişimini organize edin. Şirket çalışanlarının sunuculara ve veri merkezlerine ulaşımı ile ilgili yetkilendirmeler düzenleyin.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir