Anasayfa » ALINTI » ‘Instagram’ın Sadece 0.0005 Katı’
'Instagram'ın Sadece 0.0005 Katı'

‘Instagram’ın Sadece 0.0005 Katı’

'Instagram'ın Sadece 0.0005 Katı'New York merkezli Betaworks şirketi, dün yaptığı açıklamada Digg’den geriye ne kaldıysa satın aldığını duyurdu. Betaworks, satın alım hakkında bir açıklamada bulunmazken, şirketin CEO’su John Borthwick, yeniden yapılandırılacak olan Digg’in de başına geçecek.

İlk olarak Wall Street Journal’ın duyurduğu ve 500 bin dolar karşılığında gerçekleştirildiği belirtilen satın alım, Digg’in son altı yılda elde ettiği 45 milyon dolarlık gelirden de geriye bir şey kalmadığına işaret etti.

Digg’in CEO’su Matt Williams, WSJ’de belirtilen rakamın doğru olmadığını öne sürdü. New York Times’a açıklamada bulunan Williams, Digg’in, “500 bin dolardan çok daha fazla bir fiyata, milyonlarca dolara satıldığını” belirtti ancak kesin bir rakam vermedi. Blog sayfasında da bir açıklama yapan Williams, satışın, “Digg’i ilk günlerine döndürmek için yapıldığını” ifade etti.

500 bin dolarlık teklif, 18 ayda piyasa değerini bir milyar dolara çıkaran, Nisan ayında Facebook’un satın aldığı fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ın değerinin sadece 0.0005 katına eşit.

Google’ın ortaklarından olan ABD’li ünlü internet girişimcisi Kevin Rose’un kurduğus Digg, Rose’un 2006 yılında BusinessWeek’in kapağına çıktığı günlerde son derece popülerdi. Kapakta yer alan “Bu çocuk 18 ayda nasıl 60 milyon dolar kazandı” ifadesi, Digg’in o günlerdeki piyasa değerine işaret ediyordu.

Digg, 2008 sonbaharında Greylock Partners, Highland Capital Partners ve diğer finansal yatırımcıların desteğiyle piyasa değerini 164 milyon dolara kadar çıkardı. Ancak sonraki yıllarda sosyal medya alanındaki rekabete ayak uyduramayan Digg, birçok defa satılacağı yönündeki haberlerle gündeme geldi. Bu iddialardan en akılda kalanı, Google’ın 2008 yılında teklif ettiği 200 milyon dolardı. Ancak anlaşma hiçbir zaman sağlanamadı.

SOSYAL MEDYA LİDERİYDİ

Kullanıcıların en beğendiği hikayeleri oyladıkları ve en beğenilen hikayenin ana sayfada yer aldığı Digg, bir zamanlar ABD’de internet trafiğini kilitliyordu. Ancak 2010 yılında sitenin tasarım değişikliğiyle birlikte hikayelerin yayımlanmasını kullanıcıların elinden alarak yayımcıların eline vermesi, büyük eleştirilere neden oldu. Digg, bu noktadan sonra popülerliğini büyük ölçüde kaybetti.

Facebook, Twitter ve özellikle kendi içeriğine çok benzeyen Reddit’in giderek güçlemesiyle sosyal medyadaki nüfuzunu yitiren Digg, sunduğu kategori sayısını fazlasıyla artırdı anca Aralık 2011’de ziyaretçi sayısında Reddit’in gerisine düştü.

Bitly (link kısaltma) ve Chartbeat (sitelere özgü analiz) gibi sitelerin kurucusu olan Betaworks’ün, Digg’i, Twitter’ın rakibi olarak gösterilen News.me gibi bir haber, blog sitesine çevirmek istediği söyleniyor.

SONU KİMSEYİ ŞAŞIRTMADI

Digg’in yedi yıllık ömründe neredeyse sona gelmiş olması, kurucusu Kevin Rose’u bile şaşırtmadı. Rose, Mart 2011’de şirketi terk etmiş ve Google’a katılmıştı.

Wired sitesi, Digg’in hazin sonu hakkında şu yorumu yaptı: “Bir zamanlar Google’ın 200 milyon dolar teklif ettiği Digg, efsane rap sanatçısı Tupac Shakur’un Coachella müzik festivalinde 3D hologram teknolojisiyle canlandırılması için harcanan paraya satıldı. Dürüst olmak gerekirse, Tupac, Digg’in şu anki halinden çok daha canlıydı.”

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir