Anasayfa » ALINTI » Yeni Başlayanlar için Blog İçeriği ve Takvimi Oluşturma
Yeni Başlayanlar için Blog İçeriği ve Takvimi Oluşturma

Yeni Başlayanlar için Blog İçeriği ve Takvimi Oluşturma

Yeni Başlayanlar için Blog İçeriği ve Takvimi OluşturmaBunu yaparken en genel anahtar kelimeyi seçmeye özen gösterin ki kapsama alanınız daha da genişlesin. Böylece, gün geldiğinde ilintili konuları yazmak istediğiniz de eğreti durmasın.

Örnek vermek gerekir ise, baskılı tişörtlerle ilgili bir blog yapacaksanız bunu koymak istediğiniz içeriği de düşünerek grafik veya moda tasarımı hatta belki tekstil üçlüsünden birini anahtar seçerek bloğunuzu yönlendirin. Her ne kadar birbirine bağlantılı konular olsa da, her bloğun bir ‘ana uzmanlık’ alanının olması daha uygun bir durumdur.

Ana yayın temanız belli olduktan sonra, sırayla sıçrayabileceğiniz dalları ve maksimum genişleme alanlarını seçerek devam edelim. Diyelim ki, baskılı tişörtler hakkında yapmak istediğim bloğum moda tasarımı yönünde bir içeriğe sahip olacak. Bu halde, moda, trend, lookbook, stil gibi anahtar kelimeleriniz olacaktır. Bu tarz sınırlar koymak ileride bloğunuzun, dallanıp budaklanarak her konudan parça parça düzensiz bir içeriktense, ahengi olan ve belirli bir konuda tutarlı içeriğe sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim işin zamanlama ve içerik biçimine. Burada 3 farklı dinamik vardır ve eğer ortada bir ticaret söz konusu ise içerikleriniz 4 farklı amaca hizmet etmelidir.

Süresi ve biçimi sabit içerik

Süresi değişken, biçimi sabit içerik

Süresi ve biçimi değişken içerik

Yukarıdaki listeyi sırası ile inceleyelim. Süresi ve biçimi sabit içerik demek; belirli bir zaman aralığında belirli nitelikte çıkan içerik demektir. Takvim ve biçim ziyaretçi sadakatini doğrudan etkileyen en temel iki etkendir.

Örnek vererek anlatıyorum; tişört tasarımlarından bahsettiğiniz sitenizde her hafta pazartesi, her ayın 7’si, her 3 ayda bir gibi “süresi belli” bir zamanda koyduğunuz Örnekte ki tişörtün tasarımının nasıl yapıldığını anlatan bir Photoshop Tutorial’ı da “Biçimi Belli” içeriktir.

Süre her hafta, İçeriğin biçmi ise “bir how to do”dur. (Nasıl yapılır?) Kullanıcı bunu algılar ve takip ederse, bunu sizden talep etmeye başlayacaktır. Ve beklentisi bu şekilde olacaktır. Bu tanımlama ile 2. ve 3. başlıkları da çözümleyebilmek mümkün.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Yazı çok güzel ancak devamı yok mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir