Anasayfa » ALINTI » Facebook’taki Hayaletler
Facebook’taki Hayaletler

Facebook’taki Hayaletler

Facebook’taki HayaletlerAbove the Cloud (bulutların üzerinde) adlı atlas projesi; sosyal ağların arkeolojisini, internette ölümü ve geride bırakılan hüzünlü dijital izleri konu alıyor. Boris Meister atlası hazırlarken, fotoğraf, illustrasyon ve veri grafikleri gibi farklı materyalleri kullanarak bir atmosfer hazırlamayı hedeflemiş.

Atlasta, “Facebok’taki 6 milyon hesap, ölü insanlara ait” benzeri çarpıcı ifadeler yer alıyor. Meister, ölülere ait bu hesapları “hayaletler” olarak isimlendiriyor. Meister’e göre; bu “yarı-canlı dijital varlıklar”, arkadaşları onları fotoğraflarında etiketledikçe etkileşimde bulunmaya ve güncellenmiş profillere sahip olmaya devam ediyor.

“Yaşayan ölülerin seslerinden oluşan uçsuz bucaksız bir koleksiyon, ‘sonsuz gigabyte’lardan oluşan bulutu dolduruyor.”

Meister’in aktardığı bir hayalet vakası şöyle: Tayler Sauer, arabasıyla kaza geçirip ölmeden 1 dakika önce, Facebook profiline “Şu anda bunu tartışamam. Araba kullanırken facebooklamak güvenli değil! Haha.” şeklinde bir gönderi yapmış.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir