Anasayfa » ALINTI » Google’ın Arama Motoru Mantığında Telif Hakkı Değişikliği
Google'ın Arama Motoru Mantığında Telif Hakkı Değişikliği

Google’ın Arama Motoru Mantığında Telif Hakkı Değişikliği

Google'ın Arama Motoru Mantığında Telif Hakkı DeğişikliğiTelif hakkı ve patent savaşları, yaratıcılığın artık atölyelerde değil mahmemelerde olduğunun bir göstergesi gibi işlemeye devam ediyor. Tabii bu davalara çanak tutan, ya da yasal saldırılardan nasibini alan şirketler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de çok yakın zamanda Google olacak gibi gözüküyor.

Google’ın resmi arama blogunda yayınlanan yazıya göre Google arama algoritması çok yakın zamanda telif akkı ihlalleri göz önünde bulundurularak güncellenecek. Google’ın kendi sözleriyle ”geçerli telif hakkı kaldırma uyarısı” sayısı yüksek olan sitelerin Google aramalarında çıkış sayısı düşecek. Google’ın dediğine göre kullanıcılar bu sayede kaliteli ve yasal içeriğe daha hızlı ulaşabilecekler. Örnek olarak da bir TV dizisi aradıklarında Hulu’yu, müzik aradıklarında sonuç olarak Spotify’ı almaları gösteriliyor.

Yine resmi blogdan birebir alıntı yapalım: ”Sadece telif hakkı sahipleri kullanımın izinli olup olmadığını bilebilirler ve sadece mahkemeler telif hakkı ihlali olduğuna hükmedebilirler. Google kendi başına bir internet sitesinin yasaları çiğnediğini bilemez. Bu yüzden şikayet edilen siteler suçları kanıtlanana kadar aramalarda aşağı düşselerde, sonuçlarda gözükecekler”

SEO uzmanından troll yaratmak

Google’ın telif hakkı sahibi olarak tanımladığı şirketlerde ne kadar seçici olduğunu geçen hafta sizlere anlatmıştım. Yerel bir haber sitesi, gidip de NASA’nın resmi hesabını ”Curiosity görüntülerini bizden çaldılar” diyerek kapattırabiliyor. Google’ın şu anda görünen mantığı ”Suçsuzluğunu ispatlayana kadar herkes suçludur”, fakat ne yazık ki bunun (ülkemizde olmasa da) dünyada bilinen hali ”Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur”. Arama sonuçlarında iş ortaklarını üst sıralara taşımayı planlayan SEO uzmanları artık profesyonel trollük yaparak rakiplerini safdışı bırakma yoluna gidebilecekler. Google’ın resmi blogundan anladığımız kadarıyla zaten arama devi ilk ihlal şikayetinde sorgusuz sualsiz ”kötenk” diye şikayet edilen sayfayı düşürecek.

Uzun lafın kısası Google’ın yeni arama algoritması, aylardır kişisel olarak hakkında dil döktüğüm telif hakkı sayesinde güç sahibi olan şirketlerin ekmeğine yağ sürecek. Ben torrent aramak istiyorsam, ararım Google. Ne aradığım seni ilgilendirmez. Sen benim istediğim sonuçları vermezsen, ben de başka arama motorlarını kullanırım; misal Yandex ya da Bing.

”Özgürlük” kelimesinin anlamı yakınımızdan sonra internet üzerinde de kaybolacak.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.