Anasayfa » ALINTI » ‘En Büyük Ve En Küçük’ Sosyal Medyada Aktif
‘En Büyük Ve En Küçük’ Sosyal Medyada Aktif

‘En Büyük Ve En Küçük’ Sosyal Medyada Aktif

‘En Büyük Ve En Küçük’ Sosyal Medyada Aktif 115 ülkede, McDonalds, IBM ve SAP gibi büyük şirketlerin yöneticileri ile yapılan araştırmada ortaya çıkan çarpıcı detaylardan birisi sosyal medyayı en çok, 100 bin ve üzeri çalışana sahip büyük şirketlerle, binden az çalışana sahip küçük şirketlerin önemsediği oldu. En büyük ve en küçüklerin yakından takip ettiği sosyal medya için orta ölçekli firmalar daha geride duruyor. Araştırmada, “Orta ölçekteki şirketlerin de sosyal araçların avantajını görmekle beraber, bu avantajlardan ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde faydalanabileceklerini düşünüyorlar” denildi. Araştırmaya katılanların yüzde 18’i günümüzde iş dünyasının sosyalleşmesi gerektiğine inanırken, yüzde 65’i ancak önümüzdeki üç yıl içinde iş dünyasının sosyalleşebileceğini düşünüyor. Araştırmaya göre, sosyal iş kavramı ve iş süreçlerine entegrasyon, birçok sektörde önem kazanarak büyüyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin yaklaşık yüzde 75’i medya endüstrisinde, yüzde 66’sı ise teknoloji endüstrisinde sosyal yazılımların bugün ve gelecek dönemlerde önemini koruduğu ve koruyacağı düşüncesinde.

Uzmanlar araştırmaya göre, sosyal iş kavramını süreçlerine dahil etmek isteyen şirketlerin aşağıdaki adımları takip etmesi gerektiğini belirtiyor: “Faaliyet gösterilen sektöre yönelik, etkili ve verimli sosyal iş kaynaklarının tespit edilmesi, bu kaynakların doğru yönlendirilmesi, kaynakları değerlendirme yetkilerini elinde bulunduran kişilerin iyi belirlenmesi.” Diğer taraftan, sosyal yazılımların, önümüzdeki üç sene içerisinde enerji ve altyapı hizmetlerinde önemli olacağını düşünen yöneticilerin oranı yaklaşık yüzde 47 iken, bu oran üretim-imalat sektöründe yüzde 50, finansal hizmetlerde ise yaklaşık yüzde 59 seviyelerinde bulunuyor.

Sosyal alan ve liderlik

Sosyal iş süreçlerinin liderliği geliştirebileceğinin belirtildiği araştırmada, CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı gibi stratejik yönetimden sorumlu liderlerin, operasyonel süreçlere daha yakın CIO ve CFO gibi liderlere göre, sosyal iş kavramının iş yönetimi için daha önemli olduğunu düşündüğü belirtiliyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir