Anasayfa » ALINTI » Facebook Tahmin Etmek Değil “Bilmek” İstiyor
Facebook Tahmin Etmek Değil “Bilmek” İstiyor

Facebook Tahmin Etmek Değil “Bilmek” İstiyor

Facebook Tahmin Etmek Değil “Bilmek” İstiyorİlk duyurulduğunda basit bir haliyle kullanıma açılan ancak sonrasında gelen önemli eklentilerle güncellenen bu protokol, sunduğu ”want”, ”love”, ”save this place”, ”listen”, ”watch” gibi sonradan eklenen aksiyon destekleriyle birlikte yavaş ama emin adımlarla yerini sağlamlaştırıyor.

Bu karmaşık yapıya ne gerek var, ”Like” işimizi görüyor hedef kitlemizdeki kullanıcıları Timeline’da yayınladığımız iletilerle yakalıyoruz, diyebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var ki, size takip eden kitlenin tümünü aynı anda yakalamanız tümüne aynı anda beklentilerine yönelik cevaplar vermeniz çok mümkün değil.

Open Graph’in eklentileriyle nasıl olacak peki bu hedef kitle tanımı?

”Want” dediğim bir ürünü, örneğin bir fotoğraf makinesini “İstediklerim“ listeme kaydettim ve markayi da harekete geçirdim; Ben böyle bir fotoğraf makinesi istiyorum alt mesajını da ekleyerek. Marka, Facebook üzerinden kimin hangi ürününü istediğini görerek tamamen kişiye özel indirimleri, haberleri bana zamanı geldiğinde aktarma işlemine başladı. Zamanı geldiğinde diyoruz çünkü ben sadece istediğimi söyledim, hemen alacağımı değil. Satışla aramda biraz mesafe var, ama satışa uzak da değilim, bundan sonrası tamamen markanın becerilerine kalmış.

Benzer bir örneği Sharper Image kullanıma koymuş durumda. ”Want” olarak işaretlediğiniz bir ürünle alakalı olarak indirim önerileri, kampanya önerileri alabiliyorsunuz ve bu öneriler Facebook notifications\uyarılar alanında size iletiliyor. Kişinin Timeline’i okumamasi takip etmediği için kaçırması gibi riskler ortadan kaldırılmış oluyor.

Facebook Tahmin Etmek Değil “Bilmek” İstiyor

”Want” için geçerli bu örnek ”save this place” için de çoğullanabilir. Burger King şubesini kaydetmiş bir kullanıcıya menülerdeki indirimlerden haber gönderebilirim ya da alternatif bir hamburger şubesi\markası önerebilirim.

Burada marka gözünden baktığımızda cevher olan bu durum, kullanıcı için gerçekten böyle olur mu, bilemiyoruz. Sürekli peşinde olunan her adımında farklı uyarılarla dikkati çekilen bir kullanıcı, sürekli baktığı bazı şeyleri görmemeye başlayabilir. Teknoloji ne olursa olsun “Doz” her zaman anahtar olacaktır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir