Anasayfa » ALINTI » İçerik Üretmek İçin 3 Sıradışı Kaynak

İçerik Üretmek İçin 3 Sıradışı Kaynak

Özellikle belirli bir konu hakkına, sınırları çizilmiş bir alanda yazı yazıyorsanız birgün yazacak konu bulamayabilirsiniz. Hakkında yazacağınız konular biter, kendinizi tekrarlamak istemiyorsanız kalitesiz içerik üretmeye başlarsınız, yazmak için yazarsınız…

Kalitesiz içeriğin nedeni, ne olursa olsun siteyi ayakta tutup, sponsor bağlantılarınıza hoş görünmek için, alexa verilerinizin hala yeterli olduğunu kanıtlamak zorunda kalmanızdır. Sık güncellenen siteler google tarafından sevilir, fakat sık güncellemeden daha önemli olan konu yazılarınızın karşınızdakine ne verdiğidir. Sağlam bir içerik her zaman paylaşılır, çünkü kaliteli içerikten anlayan birileri illa ki vardır, kalitesiz içerik de haber ve magazin niteliği taşımak koşuluyla paylaşılır bir içerik olarak görünür.

İçerik üretme baskısı blogların hayatımıza girmesiyle birlikte yazarları giderek etkisi altına almaya başladı. Başkalarından geri kalmama arzusu, google’daki sıralamasını koruma baskısı yazarları saçma sapan yazılar yazmaya itiyor ve bu çelişki sonunda aslında tertemiz yazılara sahip olan yazar, içeriğini kirletiyor. İçerik üretmek için kaynak bulmak ve araştırmak lazım, bu noktada iki sorun ortaya çıkıyor.

1- Türkçe kaynak sıkıntısı çok yüksek: Özellikle niche bir alanda yazıyorsanız ulaşabileceğini kaynak sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

2- Yabancı dil sorunu: Blog mecrası  ağırlıklı olarak iyi derecede yabancı dil bilmeyen yazarlardan kurulu. Bu yazarlar, ellerindeki Türkçe kaynaklar tükendiğinde ya kendileriyle paralel konular yazan yazarların yazılarını araklıyor ya da yabancı dildeki kaynaklara girip, anladığı çat-pat ingilizceyle birşeyler ifade etmeye çalışıyor. İnternet aslında bu noktada verimsizleşiyor, çünkü yapılan araştırmalar çoğu kişinin interneti referans olarak aldığını ortaya koyuyor. Yani, internette biri birşey yazmışsa, doğrudur algısı mevcut.

İşte bu kısır döngüden kurtulmak için, adam gibi birşeyler yazabilmek için fırsatlar var. Öncelikle hiçbirimizin herşey bilemeyeciğinden yola çıkıp bunu kabullenelim. İçerik üretmek için okuyan ve araştıran insanlar olmalıyız. Kimi zaman yazmak içinizden gelir, eğer  genel olarak ”yazmak zorunda olduğu” için yazanlardansınız, içerik üretme fikirlerini nereden edinebilirsiniz? İşte size sihirli kaynaklar:

1- Twitter Search ve Twinitor: Şaşırmış olabilirsiniz, fakat artık herkes bir yazar. Twitter’ın aslında bir mikroblog sitesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu şu anlama geliyor: Twitter’da hesabı olup birşeyler paylaşan herkes aslında mini bir blog yazarı. O zaman içerik yazmayı düşündüğünüz anahtar kelimeyi aratın ve bu kelime hakkında neler söyleniyor bir izleyin. Başkalarının düşünceleri veya paylaştıkları konu hakkındaki linkler vizyonunuzu genişletip, içerik üretmenize katkı sağlayabilir.

2- E-book Siteleri: Hakkında yazacağınız konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi olmak yazılarınızın ciddiye alınması için her zaman gereklidir. Bazı şeyleri biliyor olabilirsiniz fakat işi daha da profesyonelleştirmek için birkaç e-book karıştırmanız fena olmaz. Yazacağınız konular hakkında geleneksel yollardan edindiğiniz bilgiler dışında online kaynaklar da işinizi kolaylaştırır.Google’da  ”free e-book” diye arama yaparak birçok siteye ulaşabilir, beğendiğiniz kitapları indirebilirsiniz. Bu kitaplar vizyonunuzu genişletecek ve yazacaklarınızı ayrıntılandırmanıza yardımcı olacaktır.

3- TED: TED, 1984 yılında teknoloji, tasarım ve eğlence sektörünün uzmanlarını birayaraya toplayan bir konferans ile adını duyurdu. Hala yaz ve bahar mevsimlerinde İngiltere ve Amerika’da birçok konunun uzmanını buluşturan konferanslar düzenliyorlar. Dünyanın önde gelen düşünürleri 18 dakikanın altındaki bir sürede konuşmalarını yapıp, insanları etkilemeyi başarıyor. TED’in en güzel yanlarından biri de birçok konuşmanın Türkçesini altyazı olarak seçebilmeniz. İçerik yalnızca yazıdan oluşmadığına göre, içeriğinizle ilişkili TED videolarıyla yazılarınızı zenginleştirebilir, farklı kılabilirsiniz.

SosyalMedyacci’nin Notu: Bir konu bulmalısınız, daha sonra o konu üzerine düşüncelerinizi şekillendirmelisiniz, düşüncelerinizi oluştururken olabildiğince çok kaynaktan fikir edinip vizyonunuzu genişletmelisiniz, içeriğinizi grafikler ve videolarla zenginleştirmelisiniz. Hepsi bu.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir