Anasayfa » ALINTI » İşletmelere 7 Adımda Doğru Web Stratejisi
İşletmelere 7 Adımda Doğru Web Stratejisi

İşletmelere 7 Adımda Doğru Web Stratejisi

İşletmelere 7 Adımda Doğru Web Stratejisi

Şimdi size bu konuda aşağıdaki bütün soruların cevaplarını vereceğim:

Web sitesinde nasıl güvenilir bir kimliğe kavuşurum?
Webde nasıl etkili olurum? Arama motorundan bana nasıl ulaşırlar?
Web sitemi en kullanışlı şekle nasıl sokarım?
Müşterilerimi, ziyaretçilerimi nasıl arttırabilirim?
Olduğundan daha ciddi ve daha büyük bir işletme nasıl görünebilirim?
Sosyal medyanın bana burada nasıl bir faydası olabilir?

1) İşletmenize Güzel Bir Alan Adı

URL adresiniz, (web isminiz) işletmenizin ciddiyetini gösterir. Alan adınız aynı zamanda arama motoru kalitenizi de etkiler. Mümkünse işletmenizin adını seçiniz. Örneğin işletmeniz “XYZ Nakliyat” olsun;  xyznakliyat.com sizin için uygundur. Sizi yönlendirecek bu tür bilgiler için alan adı ipuçları makalemizi okuyunuz.

  • Mümkünse .Com domain seçin.
  • Eğer istediğiniz URL alınmış ise (xyznakliyat.com), şehir ismi ekleyebilirsiniz: xyzistanbulnakliyat.comgibi.
  • Okunması kolay, kısa ve unutulmaz bir isim seçmeye dikkat edin.
  • Tire ve sayı kullanmamaya dikkat edin.
  • Seçtiğiniz ismin telif hakkı olmadığına dikkat edin. Yoksa hukuken başınız derde girmesin. (Bunun içinTelif Hakları Genel Müdürlüğü ve T.C. Türk Patent Enstitüsü‘nden yardım alabilirsiniz.)
  • Domain süresini uzun alın ve güvenilir bir firmadan tescil edin.

2) İletişim Bilgileriniz Kolay Bulunabilir ve Açıklayıcı Olsun

Bizim Türk işletmecilerinin en büyük eksiği iletişim bilgilerine mail adresi koymamaları. Türkiye internet sektörü artık hızla ivmesini yukarıya çeken bir grafiğe sahip. Buna ayak uyduramayan işletmelerin –mail adresi vermeme gibi– pazarda geri kaldığını görüyoruz.

Halbuki bu ziyaretçi için çok önemli bir detaydır. Çünkü sizin web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler sizin e-mail adresiniz olmadığını görürlerse web ile tam entegre olamamış bir işletme olduğunu düşür. Bu da müşteri kaçımına yol açar. İyi bir imaj değil.

İletişim sayfasına giden bağlantınızın tüm sayfalarda görünebilir bir yerde olduğuna dikkat edin. (üst kısımda menüde tercih edilir genelde)

Yani kısacası müşteri siteye girdiğinde direk size ulaşabileceği tüm seçenekleri görsün. Çünkü müşteri size ulaşmak için iletişim bilgilerini aramak zorunda değil, siz sunmalısınız.

Unutmayın müşteri size değil, siz müşteriye muhtaçsınız.

3) Çevrimiçi Görüşme

Ziyaretçi, müşteri sitenize girdiğinde “çevrimiçi destek”i gördüğünde hem sizin bu işinizin ciddiyetini kavrar hem de siz bunu yaparak müşterinizin her an ulaşabileceği bir firmaya daha fazla güven duymasını sağlarsınız.

Pazarlamada bu olay sizin ‘geridönüş’ünüzü arttırabilecek niterliktedir. Bu tür canlı desteklere katılımda ad-soyad ve telefon bilgilerini istemeniz yeterlidir. Fazla bilgi ziyaretçide soru işareti uyandırabilir.

4) LOGO – GÖRSEL – VİDEO

“Sitenizin logosu işinizin kartvizitidir” diyebilirim. Logonuzun görünümünün bile müşteriye güven verip vermemesi önemli. Bunun yanında ofisinize, işlerinize ait görselleri kaliteli bir fotoğraf makinesı ile çekerek işinize biraz daha ciddiyet katar, müşteriye güven empoze edersiniz. Video’da bu işin tam kurumsal tarafı diyebilirim. Yine profesyonel bir çalışma ile işinizi ve şirketinizi tanıtan bir kısa film ile müşteriyi kendinize çekebilirsiniz.

5) Benzer Sayfalar – Benzer Ürünler

Web sitenize gelen müşteri herhangi bir içeriğinize girdiğinde ona o alanda benzer farklı ürünler-içerikler de sunmanız gerekir. Böylelikle müşteri zihniyetinde şu oluşacaktır; ‘seçkin ürünleri bulunan bir yer’.  Benzer ürünler-sayfalar da genellikle yazının hemen sonunda, yorum kutusunun hemen üstünde yer alır. Böylelikle ziyaretçiniz-müşteriniz yazı sonunda farklı sayfalara-ürünlere yönlendirilebilir.

6) Sosyal Medya ve Takip Bağlantıları

Günümüzde sosyal medya, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak isteyen şirketler için ve çevrimiçi tüketicilere bağlanmanın en kolay yolu olmuştur. Kampanyalarınızı web sitenizden duyurup ziyaretçiyi oraya çekmek yerine; sosyal ağları verimli kullanıp siz müşteriye birebir giderseniz bu doğru bir pazarlama yolu olacaktır.

En etkin ağlar olan Facebook ve Twitter’da takipçilerinize sunabileceğiniz hayran sayfanız mutlaka bulunsun. Özellikle Twitter bire-bir müşteriyle temas ve pazarlama olayında en verimli araçtır. Yakın zamanda Twitter ile ilgili bu pazarlama detaylarını sizlerle paylaşacağım.

Web sitenize de bu sosyal ağlardaki sayfa linklerinizi vererek size buradan ulaşan ziyaretçileri takibe teşvik edebilirsiniz. Bir de sitenize e-mail aboneliği koyarsanız, abone olanlara bültenlerinizi atıp ürün tanıtımınızı yapabilirsiniz. En etkili pazarlama yolu “bire-bir mail“dir.

7) SEO Yapısı ve İçeriği

SEO, sitenizin rank değerlerini arttırarak organik arama sonuçlarından daha fazla müşterinin sitenizi bulmasına yardımcı olan bir yatırımdır. Şirketinizin web ayağında SEO işlerini bir uzmana devretmeniz en uygun harekettir. Ancak bütçeniz buna uygun değilse başlangıç seviyesinde de olsa kendiniz birşeyler yapabilirsiniz.

Öncelikle kendinize 3-4 kelime belirleyerek sitenizin başlık, açıklama ve anahtar kelimelerini belirleyin. Daha sonra, meta başlığında anahtar kelime, açıklama ve her sayfa için etiketleri google botlara okuttun. Aşağıdaki komutları </head> etiketinden önce girerseniz bunu yapmış olursunuz.

<title>BAŞLIK</title>
<meta name=”description” content=”AÇIKLAMA” />
<meta name=”keywords” content=”ANAHTAR KELİMELER” />

Son olarak bu belirlediğiniz kelimeler hakkında özgün makaleler yazarak sitenizde yayınlayın. Ana sayfanızda kelime yoğunluğunu abartmamak kaidesiyle yüksek tutarsanız başarı oranınız artar.

Artık herşey tamam, bu yol haritasının size yol göstermesini umuyorum.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir