Anasayfa » ALINTI » Ülkelerin İnternet Dünyasındaki Yeri Belli Oldu
Ülkelerin İnternet Dünyasındaki Yeri Belli Oldu

Ülkelerin İnternet Dünyasındaki Yeri Belli Oldu

Ülkelerin İnternet Dünyasındaki Yeri Belli OlduBroadband 2010 yılında Finlandiya vatandaşlarının yasal hakkı haline getirildi. Hızlı internet, gelişmiş ülkelerin büyük bir bölümünde elektrik ve su gibi başlıca  hizmetlerden biri haline geldi. Ancak yine de bazı ülkeler hayati önemdeki bağlantı teknolojilerini uygulamada sorunlarla karşılaştılar.
Uluslararası telekomünikasyon Birliği (ITU) ve UNESCO tarafından olusturulan Broadband Komisyonu, 2012 Broadband’ın durumu adlı raporunda içinde yaşamakta olduğumuz teknoloji deviriminin önemini gözler önüne seriyor. Raporun yazarları, “Elde kullanılan aletlerin fiyatları düştükçe, gezegendeki büyük bir çoğunluk yakında ellerinde 1980’li yılların en güçlü bilgisayarlarından bile çok daha hızlı işlem gücüne sahip aletler tutuyor olacaklar” diye yazdı.
İngiliz bilim adamı Tim Berner-Lee’nin 1980’li yıllarda interneti icat etmesinden bu yana, dünyanın en zengin ve en küçük ülkeleri hızla hareket geçerek, raporda sözü edilen “bilgi toplumunun sirkülasyon sistemi”ne altyapı oluşturdular.
Bugün, İsviçre’de neredeyse her 100 kişiden 40’ı braodband abonesi olurken, Singapur ve Güney Kore’de aktif mobil broadband abone sayısının ülkelerde yaşayan insan sayısından fazla olduğu belirlendi. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri artık internete erişebiliyior, ama hala birçok ülkede vatandaşların internete erişebilmesi için kat edilmesi gereken uzun bir yol var. ABD, sabit broadband abone sayısında Kanada’nın gerisinde kaldı. Kanada’da her 100 kişiden 32’si sabit boradband abonesi olurken, bu oran ABD’de 28.7 oldu. Ancak ABD, mobile broadband aboneliğinde dünya sekizincisi oldu.
Türkiye internete erişimde 170 ülke arasında 77. sırada yer aldı. 2011 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 42.1’i internet kullandı. Aynı yılda dünya ortalaması yüzde 32.5 oldu. 2011 yılında nüfusunun yüzde 95’i internete bağlanan İzlanda, dünyada en çok internet kullanan ülke oldu. Nijer’de her yüz evden sadece birinde internete erişilibilirken, ev sayısına göre küresel ortalama yüzde 20.5 oldu. Güney Kore’de 2011 yılında her yüz evden 97.2 si internete erişimine sahip oldu. Aktif internet kullanıcılarının yüzde 75’inin bir ya da birden fazla sosyal paylaşım sitesini kullandığı Filipinler dünyanın en çok sosyal paylaşım sitesi kullanan ülkesi oldu. Doğu Timor’da ise 2011 yılında 1.2 milyon olan nüfusun sadece yüzde 0.9’u internet kullandı ve böylece bu küçük ülke 170 ülke arasında en az internet kullanan ülke oldu.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir