Anasayfa » ALINTI » X,Y ve Z kuşağının Mobil İşletim Sistemi Tercihleri
X,Y ve Z kuşağının Mobil İşletim Sistemi Tercihleri

X,Y ve Z kuşağının Mobil İşletim Sistemi Tercihleri

X,Y ve Z kuşağının Mobil İşletim Sistemi TercihleriMobil işletim sistemleri ve uygulamaları konusunda raporlar daha ziyade iPhone, Android, Blackberry…vb. kullanıcılarının genel dağılımları, Apple Store ve Google Play’deki uygulama sayıları, elde edilen gelirler ve akıllı telefon satış adetlerine dayanmakta. Forrester Research’ün henüz yeni yayınlanan raporu bize kuşaklara göre kullanıcıların mobil işletim sistemi tercihleri hakkında önemli ipuçları vermekte.

Şahsi fikrimi sorarsanız, rapor genel tahminlerimizi yanıltacak bir sonuç içermiyor. İlk göze çarpanlar, Z kuşağının artık Blackberry’den önemli oranda vazgeçtiği ve Blackberry kullanımının beklendiği üzere sadece X kuşağında hala %10’luk bir farkla önde olduğu. Kuşakların tümüne baktığımızda Rim hariç diğer işletim sistemlerinin kuşaklarda sadece %3-4’lük bir sapmayla penetre olduğunu görüyoruz. Bu da bize akıllı telefon satışlarındaki rekabetin ne denli yoğun olduğunu gösterir nitelikte.

iOs ve Android kuşak dağılımında en önemli yayılımı birbirlerine çok yakın bir şekilde X ve Y kuşağında gerçekleştiriyor; ancak raporun şahsım adına en ilginç rakamı Windows Phone’un Y kuşağı yerine X kuşağı kullanıcısını cezbederek Rim’in ardından 2.en çok tercih edilen işletim sistemi olması. Diğerlerine göre oldukça yeni olan Windows iPhone’un 23-31 yerine 32-45 yaş aralığında %10’luk bir farkla daha çok tercih edilmiş olmasının nedeni ne olabilir?

X,Y ve Z kuşağının Mobil İşletim Sistemi Tercihleri

Herzaman çok da emin olarak ortaya koyduğumuz Android’in erkek-bayan kullanıcısı arasındaki farkın iOs’un erkek-bayan sayısından daha fazla olduğu düşüncemiz de raporda çürümüş durumda. İki işletim sisteminin erkek ve bayan kullanıcı oranlarının eşit olması nasıl açıklanabilir? Görününen o ki Android Samsung Galaxy S3 ve Htc One X gibi son trend akıllı telefonların şıklığı ile bayan kullanıcıyı önemli oranda etkilemiş. Hane halkı gelirinde ise iOs kullanıcıları tahmin edildiği üzere açık ara önde iken, en düşük yıllık gelir beklentisi olarak Android kullanıcılarını beklerken, Windows Phone kullanıcılarını  görmemiz şahsım adına Android’in üst segment telefonlarının gelir düzeyi iyi durumda olan haneler tarafından tercih edildiğini göstermekte.

Sizin raporda dikkatinizi çeken unsurlar nelerdir? Raporu siz nasıl yorumladınız? Görüşlerinizi yazının hemen altındaki yorumlar kısmında okumak isteriz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir