Anasayfa » ALINTI » F-Ticaret Balonu Patladı Mı?
F-Ticaret Balonu Patladı Mı?

F-Ticaret Balonu Patladı Mı?

F-Ticaret Balonu Patladı Mı?Elbette e-ticaret büyümesi karşısında alternatif online pazarlama oyuncularının ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktı.

F-ticaret de çıkış noktası itibariyle, alternatif bir online pazarlama yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıktı.

Peki f-ticaret gerçekten de iyi bir alternatif mi yoksa patlayan bir balon mu?

Bana göre facebook üzerinden online pazarlama yöntemi olan f-ticaret tam anlamıyla başlamadan bitmiştir. Nedenlerine gelince;

Türkiye’ de neredeyse bir yıldır eli yüzü düzgün f-ticaret yöntemleriyle çalışan bir markanın, sitenin olmamasını söyleyebilirim. Aylardır bu yapıyı kullanacağını duyuran bir sitenin açılmasını bekliyoruz.

Bunun dışında başka bir neden de e-ticaret için bile emekleme dönemindeyken şirketlere f-ticaret’le online pazarlama yapıyoruz hissi yaratmanın gerçekçi olmadığıdır.

Henüz ülkemizde girişimciler ve markaların çoğunluğu e-ticaret’ in nasıl yönetilmesi gerektiğini bilmiyor. Yani online pazarlamayı bilmiyor!

E hal böyleyken F-ticareti önlerinde sunmak işin tekniği açısından da çok doğru değil diye düşünüyorum.

Ve önemli nedeni son kullanıcılar, bir diğer ifade ile müşteri kitlesinin Facebook’ u ürün satın almak için kullanmıyor olmalarıdır. Bu amaçla kullanılıyor olsaydı profillerimizde zırt pırt çıkan reklam iletilerini severdik.

Kullanıcılar Facebook ‘u çoğunlukla zaman geçirmek, eğlenmek gibi nedenler için kullanıyor, yani para harcamak için kullanmıyor. Ürün pazarlamak istediğiniz kişiyi Facebook içinde bir yapı yerine Facebook dışına çekmek, bir e-ticaret sitesine yönlendirmek daha akılcı bir yöntemdir.

İşte bu nedenlerden dolayı Facebook’un gün geçtikçe değer kaybettiği günümüzde f-ticaret’in de patlayan bir balon olduğu ortadadır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir