Anasayfa » ALINTI » Google Hisseleri Düştü
Google Hisseleri Düştü

Google Hisseleri Düştü

Google Hisseleri DüştüAncak bu açıklamalar içinden Google’ın yaptığı farklı bir öneme sahip zira Google, finansal açıklamalarını yönetmesi için anlaştığı baskı firması RR Donnelley & Sons’ın bir hatası sonucunda, finansal raporunu planlanandan birkaç saat önce gerçekleşti. Beklentilerin gerisinde kalınan çeyrek sonuçları bir de planlanandan daha erken açıklanınca ise Google hisseleri bir anda %9′un üzerinde değer kaybetti. Firmanın hisseleri koruma amaçlı olarak 3 saat boyunca askıya alınmak zorunda kaldı.

Google’ın çeyrek sonu raporunun dün Nasdaq borsasının kapanış saatinden sonra açıklanması planlanmıştı zira borsaya açık firmalarda spekülatif hareketlerin önünü almak için bu rutin bir uygulama. Ancak Google’ın çeyrek sonu raporu, bir hata sonucunda erken açıklandı. Firma, 2012′nin 3. çeyreğinde toplam 14,1 milyar Dolar gelir açıkladı. Turkinternet’in haberine göre bu da gelir düzeyinde yıllık bazda %45′lik bir artışa tekabül etmekte. Ancak firmanın Motorola alımı son 1 yıl içinde olduğu için oradan gelen 2,5 milyar Dolar kapsam dışında bırakılırsa, Google’ın aslında %18,5′lik bir artışla 11,5 milyar Dolar kazandığı görülüyor.

Google’ın net karına bakıldığında ise, arama devinin karının geçen yıla kıyasla %20′lik bir düşüşle 2,12 milyar Dolar olarak gerçekleştiği görülmekte. Tabi burada, geçtiğimiz yıl Google bünyesinde bulunmayan Motorola biriminden gelen zararı da göz önüne almak lazım zira 3. çeyrek raporunda Motorola’nın 522 milyon Dolar operasyonel zararı olduğu açıklanmakta. Yine de firmanın ortalama CPC gelirinin (tıklama başına reklam gelirinin) son 4 çeyrektir üst üste düşüş gösteriyor olması analistler için kötü bir işaret.

Zaten CPC gelirindeki düşüş ve Google’ın toplam gelirinin öngörülerden 0,6 milyar kadar düşük kalması, bir de gelir açıklamasının erken yapılması ile birleşince firma için küçük çaplı bir felakete yol açtı. Google’ın borsadaki hisse senedi değeri bir anda %9′un üzerinde düşüş gerçekleşti ve daha ciddi düşüşler yaşanmaması için hisse hareketleri 3 saat boyunca askıya alınmak zorunda kaldı. Piyasalar kapandıktan sonra konuşan Google CEO’su Larry Page’in bir açıklama yaparak kargaşa için özrü dilediği ve ilk kez 14 milyar barajını aşmaları gibi finansal raporun iyi yönlerine vurgu yaptığı söyleniyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir