Anasayfa » ALINTI » Paralı Yorum Yaptıran Firmalar Fişlenecek !
Paralı Yorum Yaptıran Firmalar Fişlenecek !

Paralı Yorum Yaptıran Firmalar Fişlenecek !

Paralı Yorum Yaptıran Firmalar Fişlenecek !Şirket bu uygulamada, para ile kendileri hakkında olumlu yorum bıraktıran şirketlerin sayfalarına “Tüketici Uyarısı” (consumer alert) adında yeni bir rozet koyacak.
Bazı şirketlerin, Facebook ve Youtube fanlarını arttırmak için tüketici yorumlarının dışında para karşılığı ile kendi şirketleri hakkında olumlu yorumlar yaptırması, tüketicileri o şirketleri tercih etmeye yönlendiriyor. Hal böyle olunca şirketler daha fazla müşteri çekmiş olsalar da etik olarak doğru olmayan bir davranış sergilenmiş oluyor ve tüketici bir bakıma kandırılmış olmuyor.
2014 yılında, internet üzerindeki yorumların yüzde 10′u ile 15′inin paralı yorum olması bekleniyor. Bu paralı yorumlar için, şirketler paranın yanısıra kupon gibi ürünler de vererek Facebook sayfalarını ya da Youtube’daki videolarını beğendirebiliyorlar.

Yelp de şirketlerin yaptıkları bu yöntemi bir nevi engellemek ve tüketiciyi de bu yöntemi kullanan şirketlere karşı uyarmak için, Yelp üzerinde hesabı olan şirketlerden paralı yorum yaptıranların sayfalarına yerleştireceği “Tüketici Uyarısı” rozetiyle bu şirketlere dikkat çekecek ve kullanıcıyı uyaracak. Kullanıcılar bu uyarıya tıkladıkları zaman şirketin paralı yorum yaptığını gösteren bir ekran görüntüsü açılacak. Bu rozetler en az 90 gün boyunca şirketin sayfasında kalacak ve şirketin paralı yorum yaptığına dair tüm kanıtlar ortadan kalkmadan da silinmeyecek.

Yelp’in Tüketici Ürünleri ve Mobil Yardımcı Başkanı Eric Singley, tüketicilerin kendilerini yanlış yönlendirebilecekleri siteleri bilmeye haklarını olduğunu söyleyerek bu projeye verdikleri önemi vurguladı.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.