Anasayfa » ALINTI » Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.Browser
Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.Browser

Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.Browser

Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.BrowserSürenin sona ermesiyle sayfalar otomatik olarak yenilendi ve heyecanla bekleyen kitle süratle indirme butonuna tıkladı. 

browser.yandex.com adresinden indirebileceğiniz kurulum dosyasını çalıştırıp, Yandex.Browser’ın sevimli logosunun görmenizin ardından kurulum başlıyor ve bu kurulum sonlanırken iki soru yönlendiriliyor; birincisi “mevcut tarayıcınızdaki içeriğin aktarılmasını ister misiniz?” ve ikincisi de tahmin edeceğiniz üzere “Yandex.Browser’ı varsayılan tarayıcınız yapmak ister misiniz?”.

Kurulumun tamamlanmasının ardından kullanıcıda yaratacağı ilk etki olumlu; zira Yandex.Browser çok hızlı açılıyor. Ardından Chrome kullanıcıları için çok tanıdık bir görüntü geliyor ekrana; çünkü Yandex.Browser’ın arayüzü (çeviri çubuğu da dahil olmak üzere) Google Chrome’a çok benziyor. Tıpkı Google Chrome’da olduğu gibi adres çubuğu üzerinden doğrudan arama yapabiliyorsunuz ve elbette bu arama -varsayılan arama motoru olarak gelen- Yandex üzerinde gerçekleştiriliyor. Incognito diye anılan gizli pencere özelliği mevcut ve aynı kısayol ile ulaşılabiliyor (Ctrl + Shift + N). Yeni sekme açıldığında, sık kullanılan adreslere kolay erişim sağlayan, kullanışlı Tableaukarşımıza çıkıyor.

Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.Browser

Yandex.Browser’ın rakipleri

W3Counter tarafından Ağustos ayında yayınlanan rapora göre internet tarayıcılarının kullanım oranları şu şekildeydi:

Yeni İnternet Tarayıcısı: Yandex.Browser

Açıkçası kısa süreli deneyimimde “neden Google Chrome’u bırakıp Yandex.Browser kullanmalıyım?” sorusunun yanıtını alamadım; ancak başta Rusya ve komşularında pazar payı kazanacağından eminim. Bunun en önemli iki nedeni de bahsi geçen bölgelerde arama motoru olarak yoğunlukla Yandex’in kullanılması ve Yandex.Browser’da varsayılan dil İngilizce olmasına karşın Rusça dışındaki dillerde yazılmış web sitelerini otomatik  olarak Rusça’ya çeviri opsiyonu sunması.

Lider Google Chrome, arkasında Google isminin bulunması dışında aşağıdaki özellik ve fonksiyonları ile  rakiplerinden sıyrılmayı başarmıştı:

  • – Zengin eklenti kütüphanesi
  • – Sade, temiz, kullanıcı dostu arayüz
  • – Adres çubuğundan doğrudan arama kolaylığı
  • – Chrome’a özel görev yöneticisi
  • – Gizli pencere (Incognito)

Not: Yandex.Browser’da gezdiğim sitelerde geliştiricilerin karşılaşacağı bir cross-browser problemine rastlamadım.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir