Anasayfa » ALINTI » Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçinde
Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçinde

Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçinde

Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçindeGerek isim gerek de içerik olarak son zamanların oldukça ilgi çekici  ve en yeni sosyal ağlarından birisi de Härnu.

Promosyon faaliyetlerine yeni yeni başlayan Härnu, geçtiğimiz Ağustos ayında beta sürecini tamamlayarak hizmete başlamış durumda. Härnu, noktalı a harfinden anlaşılacağı üzere İsveççe bir kelime. İngilizce’deki Here(Har) ve Now(Nu) kelimelerinin birleşmesiyle ”şimdi burada” anlamını taşımakta. Härnu, en geniş ifadeyle kullanıcılara dünya üzerindeki herhangi bir yerdeki kişilerle iletişim kurma, o bölgeye ait haberleri Google News ve Global Voices servisleri aracılığıyla takip etme hizmeti vermekte.

Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçinde

Härnu’nun web sitesine girip Facebook, Twitter ya da Google hesabınızla üye olduktan sonra sizi bir dünya haritası karşılıyor. Siz bu dünya haritası üzerinden istediğiniz ülkeyi seçip, o bölge için diğer üyelerin yayınladığı mesajları ya da sorduğu soruları, o ülke için yayınlanan haberleri, o ülkeden soundcloud aracılığıyla yayınlanan müzikleri ve o ülkedeki Härnu kullanıcılarını görebiliyorsunuz. Bu noktada amaçlanan sizin o bölgeyi müziğiyle, soracağınız sorularla, yayınlanan haberlere keşfetmeniz.

Harnu’yu bir sosyal ağ yapan unsur da şu noktadan geliyor; diğer Harnu kullanıcılarına özel mesaj atabilir, yayınladıkları içerik ya da soruları beğenebilir veya yorum yazabilirsiniz. Buraya kadar diğer birçok sosyal ağda yapabildiklerimizi görüyoruz. Güzel düşünülmüş yönü  ise siz herhangi bir içerik yayınlamak ya da soru sormak istediğinizde sistem sizden harita üzerinden bir bölge seçmenizi istiyor. Böylelikle de sorunuzu o bölge içinde bulunanlar yanıtlayabiliyor. Basitçe örnekleyelim, bir Avrupa seyahatine çıkacaksınız. Gideceğiniz ülkenin en güzel bölgeleri, kalınacak ya da yemek yenecek yerlerle ilgili doğrudan o bölgede bulunan kişilerden görüş almak istemez miydiniz? Bir başka örnekle, ilgi duyduğunuz konularla ilgili dünyanın farklı ülkelerindeki insanların görüşlerini öğrenmek istemez miydiniz?

Yeni Sosyal Ağ ”Härnu” ile Dünya Avucunuzun İçinde

Härnu ‘yu aslında tam olarak tanımlamak biraz güç; birkaç farklı özelliği bünyesinde barındıran değişik bir sosyal ağ durumunda. İlgi çekici yanlarından birisi de kişiler arasındaki iletişimin kesintisiz sürdürülmesi için Google Translate desteği sunmakta. Örneğin, siz sorunuzu ya da içeriğinizi Türkçe yazabilirsiniz, sistem tarafından otomatik bir şekilde İngilizce’ye çeviri yapılmakta. Tabii ki Google Translate bu noktada mükemmel bir iş yapamıyor, ancak kurucularının da belirttiği üzere amaç bir şekilde kişiler arasındaki iletişimin sürdürülmesi. Bu yaptıklarımızı diğer birkaç sosyal ağ yardımıyla yapamaz mıyız diye düşündüğümüzde, örneğin Banjo’da da dünyanın herhangi bir yerinde paylaşımlarını lokasyon bazlı yapan kullanıcılara ulaşabiliriz; ancak bu durum onlarla kolayca iletişim kurabileceğimiz anlamına gelmemekte. Zira o kullanıcıların birçoğu belki de yaptıkları bu konum bazlı paylaşımla sizin onları bulabileceğinizden bile habersizler. İşte Harnu bu noktada fark yaratıyor. Kişi zaten Harnu üyesiyse, tamamen kendi bölgesi hakkında soruları yanıtlamak veya başka bölgeleri keşfetmek amacıyla bu hizmeti kullanmakta. Bu da iletişimi ve yapılacak keşifleri kolaylaştıracaktır.

Harnu’ya hakim olduktan sonra kullanım şekli biraz da kullanıcının yaratıcılığında olan bu hizmete şimdilik sadece web üzerinden www.harnu.com üzerinden ulaşılmakta. Mobil cihazlar için browser aracılığıyla ulaşılabilecek uygulaması hazırlanmakla birlikte iPhone, Android, Windows phone ya da Blackberry için uygulamalarının olup olmayacağı henüz belirsiz. Harnu, sunduğu hizmetle sıklıkla kullandığımız ”dünya aslında ne kadar da küçük” söylemini desteklercesine dünyanın herhangi bir bölgesini kolayca keşfetmemizi sağlamakta.Siz de bu keşfin içinde yer almak isterseniz Harnu’nun web sitesini ziyaret edip üye olmanız yeterli.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir