Anasayfa » ALINTI » Avrupa Ülkeleri Google’a Savaş Açtı
Avrupa Ülkeleri Google’a Savaş Açtı

Avrupa Ülkeleri Google’a Savaş Açtı

Avrupa Ülkeleri Google’a Savaş AçtıFransa, Almanya ve İtalya’da yazılı basın kuruluşlarının sahipleri, internet üzerindeki arama motorlarına kısaca “Google Vergisi” olarak tanımlanan yeni bir vergi uygulanması için hükümetlerine baskı yapmaya başladı.

İtalya’nın başkenti Roma’da 24 Ekim’de bir araya gelen Fransız (IPG), İtalyan (FIEG) ve Alman (BDZV-VDZ) gazete yayıncıları, “Haber içerikleri üzerinde hak sahibi olanlar ile teknolojik aktörler arasında dengeli ekonomik ilişkiler yaratmak” amacıyla eylem birliğinde anlaşmaya vardılar. Mevcut ekonomik krizden olağanüstü olumsuz etkilendiklerinin altını çizen yayın kuruluşları, buna karşılık Google gibi teknolojik aktörlerin yazılı basının haberleri sayesinde olağanüstü reklam geliri elde etmesinden yakınıyor.

Yayıncılar Google’ın sadece Fransa’da yıllık 1.2 milyar Euro değerinde reklam topladığını, buna karşılık yazılı basının reklam gelirlerinin 200 milyon Euro olduğunu hatırlatıyorlar. Fransız yayıncılar birliği, Fransa’da Google arama motorunu kullanan herkesin yılda ortalama bu şirkete 40 ile 50 Euro arasında kazandırdığını belirtiyor.

Bu tezlere karşı çıkan Google ise, Avrupa basınının büyük ölçüde “Google sayesinde” yaşadığını savunuyor. Amerikan şirketi, arama motoru sayesinde Fransız basınının yılda ortalama 4 milyon kez “tıklandığını” ve böylelikle Fransa’da gazetelerin internet üzerinde okunma oranlarının yüzde 40′ını “Google borçlu” olduklarını savunuyor. Google Fransa yönetimi, olası bir vergi konusunda ise “Bu bir lokantaya müşteri getiren taksi şoförünün lokanta sahibine müşteri getirdiği için para ödemesi gibi bir şey olur” diyerek karşı çıkıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir