Anasayfa » ALINTI » Facebook Partilerinin Havası Kaçtı!
Facebook Partilerinin Havası Kaçtı!

Facebook Partilerinin Havası Kaçtı!

Facebook Partilerinin Havası Kaçtı!Stresin artmasının nedeni, Facebook ‘partilerine’ artık sadece üniversite öğrencilerinin katılmaması.

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Facebook’un ciddi bir stres kaynağı olabileceğini gösterdi. Araştırmaya göre, eskiden gençlerin mekanı olan Facebook’ta sahip olduğunuz arkadaş tipi ne kadar fazlaysa, onları gücendirme olasılığı da o kadar artıyor.

Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise yaş ortalaması 21 olan 300 kişiye sorular soruldu. Araştırma, Facebook’taki demografik özellikler karmaşıklaştıkça, stres katsayısının da arttığını gösterdi. Araştırmada, Facebook kullanıcılarının küfretmek, dikkatsizce yorumlar yapmak, alkol tüketmek ve sigara içmek gibi diğer kullanıcılar tarafından onaylanmayan davranışlar gösterdikleri zaman strese neden olabilecekleri ifade edildi.

“ARTIK PARTİYE HERKES GELİYOR”
Sosyal ağdan kaynaklı stres, Facebook’a üye olan insan sayısıyla etkisini artırırken, sitenin giderek değişen demografik yapısının bunda önemli rol oynadığı belirtildi. İlk yıllardında ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin kullandığı Facebook, bugün her yaş ve meslekten insana açık bir portal haline geldi.

Araştırmada yer alan Edinburgh Üniversitesi pazarlama öğrencisi Ben Marder, “Facebook, bir zamanlar tüm arkadaşlarınızın katıldığı, dans edebilecekleri, içip flört edebilecekleri bir parti yeriydi. Şimdi ise anneniz, babanız, patronunuz da bu partiye gelebiliyor ve ortam birçok ‘sosyal mayın’la doluyor” dedi. Facebook’a üye olma yaş sınırı bugün 13. Üye sayısı bir milyarı geçen sosyal ağ, Ağustos ayında en yaşlı üyesinin 101 yaşında olduğunu açıklamıştı. Kısaca bir kullanıcının yaşı ise bugün 13 ile 101 arasında her hangi bir değerde olabilir.

İLGİNÇ RAKAMLAR
300 kişiye sorulan sorular, Facebook’un hayatlarımızda edindiği önem dikkate alınarak değerlendirildi. Yakın zamandaki araştırmalar, anne-babaların yüzde 55’inin çocuklarını Facebook’ta ekip ettiğini, işverenlerin yarısının işe alacakları kişilerin Facebook sayfasına bakarak karar verdiğini göstermişti. Ankete katılanların yüzde 97’si, Facebook arkadaşlarını gerçek hayatta yakın oldukları kişilerden seçtiklerini belirtirken, yüzde 81’a aile üyelerini, yüzde 80’i kardeşlerini, yüzde 69’u arkadaşının arkadaşını ve yüzde 65’i meslektaşlarını arkadaş eklediklerini belirtti. Oldukça ilginç bir rakam ise eski sevgililere ait çıktı. Ankete katılanların yüzde 56’sı şimdiki sevgilileri, nişanlıları ve eşleriyle Facebook arkadaşı iken, eski sevgilileriyle arkadaş olanların oranı yüzde 64.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.