Anasayfa » ALINTI » Facebook’taki Salgına Dikkat
Facebook'taki Salgına Dikkat

Facebook’taki Salgına Dikkat

Facebook'taki Salgına DikkatFacebook’ta gün geçtikçe yaygınlaşan bir mesaj milyonlarca kullanıcıya kısa sürede ulaştı. Kullanıcıların insiyatifiyle paylaşılan ileti şöyle:

“Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz…”
BU OYUNA GELMEYİN

Paylaşılan bu iletide kullanıcılar paylaştıkları içeriklerinin telifinin kendilerinde olduğunu ve izinleri dahilinde kullanılabileceğini dile getiriyor. İşin komik yanı ise bu mesajı yazanların otomatik olarak telif hakkının korunmaya başladığına inanılması.

Şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki böyle bir şey yok. Facebook hiçbir şekilde dün olduğu gibi bugün de size ait olan içerikleri kimseyle paylaşmayacak. Siz bu mesajı panonuza yazdığınızda da telif haklarınız korunmayacak, sadece sahte bir akıma siz de dahil olacaksınız, o kadar…Ortaya atılan bu mesaj aslında Facebook’un halka açılmasıyla ilintili bir olay. Zira halka açılan Facebook’un içeriklerini de aynı şekilde halka açacağı iddialarına inanan kullanıcı duvarında bu iletiyi paylaşıyor.

FACEBOOK’TA PAYLAŞTIĞINIZ HER ŞEYİN SORUMLULUĞU SİZE AİT

Facebook’ta kullanıcıların içerikleri, yani paylaştığı şeylerin sorumlulukları kendilerine aittir. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, radikal bir karar alınmadığı sürece yarın da böyle olacak. Eğer gerçekten fotoğraflarınızı üçüncü gözlerden sakınmak istiyorsanız bunu Gizlilik ayarlarına girerek yapabilirsiniz.
Paylaştığınız her içeriğin altında içeriğin kimlere paylaşıldığına dair bir ibare görürsünüz. Burada kullanıcı ya arkadaşlarına, ya arkadaşının arkadaşına ya da tamamen halka açık olarak içerik paylaşabilir. Eğer paylaştığınız içeriği sadece siz ve arkadaşlarınız görsün istiyorsanız ‘Arkadaşlar’ seçeneğine tıklamanız yeterli.

Kısacası Facebook’taki salgın hızla yayılıyor ve maalesef kullanıcıların bir kısmı bilerek ya da bilmeyerek bu oyuna geliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Bu yazıyı paylaştığınız için teşekkürler. Yorumun viral bir etki yarattığı kesin. Ama herkesin bu etkiye kapılması garip. İşin detayını araştırmadan herkesin bu sahte akıma kapılıp bir sosyal medya viral hurafesi oluşturması da ayrıca trajikomik bir durum.

    SERKAN IRISLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir