Anasayfa » ALINTI » İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye İlk Sırada
İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye İlk Sırada

İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye İlk Sırada

İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye İlk SıradaGeçen yıl 45 içeriğin kaldırılmasını isteyen Türkiye bu yıl 501 içerik kaldırma talebinde bulunarak, bu alanda yüzde 1000’lik rekor bir artış göstermiş oldu.

Google’ın yayımladığı ‘Şeffaflık Raporu’, hükümetlerin Google’dan bilgi taleplerinin sürekli arttığını gösterirken Türkiye’nin Google’dan en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke olduğunu da ortaya koydu.

Rapora göre yılın ilk altı ayında, dünya çapında, devletler tarafından Google’a 21 bin ayrı bilgi talebinde bulunuldu.

En fazla talepte bulunan ülke sıralamasında ABD birinci sırada yer aldı.

ABD, yılın ilk altı ayında Google’a bilgi talebi için 7969 kez başvuruda bulundu.

ABD’yi 2319 taleple Hindistan, 1566 taleple Brezilya, 1546 taleple Fransa, 1533 taleple Almanya ve 1425 taleple İngiltere takip etti.

Türkiye’de rekor artış

Türkiye ise, içerik kaldırılması için en fazla başvuran ülke oldu. TİB, Emniyet ve mahkeme kararlarıyla Türkiye’de resmi kaynaklardan yapılan içerik kaldırma talepleri 501’i buldu.Youtube bu 501 videonun hiçbirini kaldırmadı ancak bu videoların %63’üne Türkiye’den erişimi engelledi.

Geçen yılın aynı döneminde 45 içeriğin kaldırılmasını isteyen Türkiye bu sene rakamı 501’e çıkartarak yüzde 1000’lik bir artış göstermiş oldu. İçerik kaldırma taleplerinin nedenleri arasında ise Atatürk’e hakaret, devleti eleştirme, pornografi, hakaret ve nefret söylemi yer alıyor.

501 talepte bulunan Türkiye’yi 273 taleple ABD, 247 taleple Almanya, 191 taleple Brezilya, 97 taleple İngiltere takip etti.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Duyarlı bir millet olduğumuzu ve sessiz kalmadigimizi gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir