Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya ve Eleştiri: Ya Artılar ve Eksiler Eşitse!

Sosyal Medya ve Eleştiri: Ya Artılar ve Eksiler Eşitse!

Genelde bu yöntem birçok durumda işimize yarar ama, peki, ya artılar ve eksiler eşitse ne yapmak gerekir hic düsündünüz mü ? İşte Sosyal Medya da böyle bir gerçeklik günümüzde !  Artıları eksileri birbini geçmeyen bizim için hem iyi hem de kötü yanları olan, kolay ve inanılması güç bir iletişim aracı.

Fazla değil bundan 6-7 sene önce tahmin edebilir miydiniz? haftalar boyunca evden dısarı cıkmadan, ülkemizde ve özellikle dünyada ki herşeyden haberiniz olabiliceğini, aileniz, arkadaslarınız kısacası cevrenizdeki herkesle sanki yanıbaşınızdalarmış gibi sohbet edip, oyunlar oynayıp, birseyler paylasabileceğinizi, yurt dısında yasayan insanların “gurbette“ hissettikleri o zamanların cok geride kalacagını, evimizde çekmecelerde sakladığımız yıllanmıs aile albümleri yerine her güne özel bir fotoğraf albümü edinebileceğimizi ve bunu çevremizdeki herkesle paylasabilecegimizi, her farklı hobiniz icin varolan gruplara üye olup, ilgi alanlarınız hakkında her türlü bilgiye ulasabileceginizi, ödevlerinizi kütüphaneye gitmeden yapabileceğinizi, farklı görüş ve fikirlerimizi tanıyıp yada  tanımadığımız Dünyanın heryerinden herkesle, neredeyse düşünce hızında paylasıp, tartısabileceğimizi, birgün önce hic paranız yokken, birgün sonra zengin olabileceğinizi ya da sahip olduğunuz tüm zenginliğinizi bir gün icinde kaybedebileceğinizi, kimsenin varoluşunuzdan haberi yokken bir anda herkesin tanıdıgı ünlü bir kişi olabileceğinizi yada tanınmış ve sevilen birisiyken bir anda insanlarin gözünde yok olabileceğinizi ve kısacası bahsi gecmeyen hatta hayal bile edemeyeceginiz bircok seyin size bir klavye uzaklıgında olabileceğini birisi size söyleseydi nasıl bir cevabınız olurdu ? gülüp gecmekten baska ! Eminim hepimizin benzer olumsuz tepkileri olurdu. Nasıl inanılabilirdi ki herşeyin bu kadar kolaya indirgenebiliceği…ama şimdi, bu gerçek ve biz bunu Sosyal Medya olarak adlandırıyoruz.

Günümüzde herşeyin bu kadar kolay olması ve herseye kolaylıkla ulasılabilinmesi hepimiz acısından büyük bir gelişme. Peki ne kadar iyi değerlendirebiliyoruz bu kolaylığı ? Ne kadar olumlu  getirimiz oluyor bu büyük icattan? İşte bu gerçekten tartısılması gereken ciddi bir soru ! Cünkü; binlerce insan, her an binlerce farklı sey paylasmakta bu sanal dünyada, bazıları kendi cıkarları uğruna saçma sapan belki de sapık nedenler sebebiyle kötüye kullanmakta bu limitsiz simülasyonu, ama bazıları ise iyiye…Gercek ya da gercek dışı haberler , doğru ya da yanlış görüşler, zararlı ya da zararsız, tehlikeli yada tehlikesiz birçok olay, bilgi vs…

Mesela, yaklasik 9 ay once Amerika‘nın Teksas eyaletinde işlenen akıl almaz cinayetin sebebi, karı koca olan arkadasları tarafından, Facebook listesinden silinen kızın depresyona girmesi yüzünden sinirlenen babanın, karı kocayı evlerinde 8 aylık bebeklerinin yaninda, baslarindan vurarak öldürmesidir. Bu, Sosyal Medya nın başında gelen Facebook un bir şekilde sebep olduğu kötü ve üzücü örneklerden biridir. Ama diğer taraftan birçok iyi örnekte mevcuttur. 2008 yılında YouTube da annesi tarafından birçok videosu yayınlanan Justin Bieber şuanda Dünyanın en ünlü Pop R&B sarkıcısı olup, birçok ödül kazanıp, 18 yaşında rekor kıran tek sanatçı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmistir. Gördüğünüz gibi Sosyal Medya bazen insanlarin hayatlarını masal kahramanı gibi Alaaddinin Sihirli Lambasında ki cin edasında bir dokunuşla degistirebilmektedir. Ayrıca sadece bireysel değil, Sosyal Medya bircok firmanın gelişiminde de en büyük rolü oynamaktadır . Neredeyse Dünyadakı her firma, Facebook, Google, Twitter, Youtube, Linkedin, Bing, MySpace, Flickr, Digg ve ismini yazmakla bitiremeceğimiz  binlerce farkli blog sayfalarını kullanarak kitlelere ulasmaktadırlar.

Gördügünüz gibi Sosyal Medya da her an hersey olabilir. Olan her olay yasanılan andan itibaren TV, Radyo ya da Gazete sayfalarına erişme zahmetine girmeden Sosyal Medya sayesinde bize anında ulaşmaktadır. Cünkü Sosyal Medyanın calışanları bizler, elimizdeki akıllı cep telefonlarımızla özgür gazeteciler olarak heryerde görev almaktayız. Toplumun her kesiminden herkesin herşeyi paylaşabilmesi bizim isimizi kolaylastırdığı gibi diğer taraftan zorlaştırmakta. Kaynağın dogruluğu araştırılmadan yalan yanlıs haber ve bilgiler paylasılmakta ve bunlara inanılmaktadır. Bunların hangisinin doğru hangisinin yalan olduğunu anlayabilmek büyük bir sorun ve çözümü ise bize kalmaktadır. Bunu önlemek için yapabileceğimiz şeyler malesef sınırlı ama bu kadar hayatımızın icinde ve ihtiyacımız olan bir gerceği sanki yokmus gibi hayatımızdan çıkarıp olumlu yanlarını görmezlikten gelmemiz ise hiçte kolay değil.  Peki nasıl cıkmayılız işin içinden ? Nasıl vermeliyiz dogru kararı ?  İste tam burda elimizdeki artı ve eksiler listesi esitleniyor tam da burda listemizin anlamsızlığı ile yüzleşiyoruz. Bu yüzden en büyük sorumluluk yine bizlere düşüyor. Elimizde bulunan bu altın degerinde ki madeni özenle kullanmayı, bunun hayatımızı kolaylastıran bir iletisim aracı olduğunu bilmeyi, hayatımızın amacı yapmak yerine araç olarak kullanmayı öğrenmeli ve öğretmeye çalısmalıyız.

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir