Anasayfa » ALINTI » Uluslararası Ticarette Sosyal Medya Kullanımı
Uluslararası Ticarette Sosyal Medya Kullanımı

Uluslararası Ticarette Sosyal Medya Kullanımı

Uluslararası Ticarette Sosyal Medya KullanımıÜlkemizde hızla yayılan ve gelişen bu iletişim aracını, ülke dışında nasıl kullanabiliriz diye sorusu sorulduğunda karşımıza bazı önemli maddeler çıkmaktadır.

Tanıtmak istediğimiz işletmenin, ürünün, belki de fikrimizi ortaya koymak istediğimizde, sosyal medya aracınızı uluslararası düşündüğümüzde hiç şüphesiz ki DİL çok önem teşkil ediyor.

Hedef alınan ülke, kitle,strateji den ziyade ülkeye özgü dil biçimlerimizi iyi ayarlamamız gerekmektedir.Her işletmede olduğu gibi sosyal medyada da “ Global düşünüp, Yerel uygulama” terimini en iyi şekilde belirlememiz  faydalı olacaktır.

Ülkemiz ve bir çok ülkede Facebook, Twitter,Linkedin kanalları çok yaygındır. Ancak, Orkut ( Brezilya), Badoo ( Ingiltere ve Avrupa ülkeleri),Bebo (Irlanda), Passado (Fransa,Ispanya,Almanya), Qzone (Çin)..vb. bir çok sosyal medya ağları facebook ve twitterden daha populerdir. Hedef alınan ülke/ülkeler in  sosyal medya ağlarının temel özellikleri, amaçları ,istatistik raporları iyi kavrandıkdan sonra açılacak hesapların ülke dillerinde olması, reklamların ise ülke kültürüne ve alışkanlıklarına yakın olması kaçınılmazdır.

Örnek olarak, Brezilyalılar sosyal medyayı günlük 4-8 saat arasında zaman ayırmaları ile  dünyadaki en fazla sosyal medya kullanımlıları arasındadır. %80 I erkek olup 25 yaşın altındaki yaş ortalaması ile “Orkut” kullanıcıları belirlenmiştir. Bu örnek baz alınarak, girişimde bulunmak istediğiniz Pazar, hedef kitlesi, amaç iyi belirlenerek yapılacak sosyal medya, PR çalışmalarında istatistik raporlar önemlidir.

Girmek istediğiniz Pazarda, web sitenizi /blog/social medya araçlarınızda dikkat edilmesi unsurlardan biri ise tek düze olunmaması gerekmektedir.  Tek bir dilde, tasarımda,sipariş  işlemlerinde kullanılan araçlar ülkelere göre değişmektedir. Örnek olarak, kuracağınız web sitesi İnglizce olarak yapmanız sadece USA, UK, Avusturalya faydalanacaktır ancak  aynı dili kullanan bu 3 ülkedeki ticari kültür farklılığı, ödeme farklılıkları tarafınızda olumsuz etki bıraktıracaktır.

Aynı durum Avrupa ülkeleri içinde geçerlidir. Bu durumda, yapılacak web sitelerinde, tasarım, dil, kampanyalar,ifadeler ülkelere göre iyi belirlenip faaliyete geçebilmektir.Bugün, Nike, Coco Cola,McDonalds, Avon  gibi büyük firmalar ülkelere göre ayrı pazarlama , kampanya , PR çalışmaları  yapmaktadır.

Hedeflenen ülke, dil, strateji unsurların yanı sıra o ülkelerin sosyal medya’ yı kullanım zamanlarıda önemli unsur taşımaktadır. Bir çok insanlar  sosyal medyayı  sabahları işe giderken, öğle yemek araları, akşam mesai bitimi yolda kullanmaktadırlar. Örnek olarak, Asyadaki bir çok insan sosyal medyayı yollarda kullanmaktadır. Bu durumda yapacağınız kampanyalar,PR çalışmaları mobile application sağlamada önem taşımaktadır. Bazı ülkelerin sosyal medya aracı olarak blog siteleri daha populerdir, Avusturalya ve Brezilya  blog tercih eden ülkelerdendir.

Uluslararası  Sosyal Medya kullanımında,Ülkelerin düşünüş yapısı, kültürü, ve kullandığı sosyal ağlar iyi bir yol haritası ile başarıya erişilmesi kaçınılmazdır.Iyi analiz edilmiş bir Pazar doğru profillendiğinde size pozitif çıktılar verebilir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir