Anasayfa » ALINTI » Bir Sosyal Medya Takipçisinin Değeri Ölçülebilir Mi?
Bir Sosyal Medya Takipçisinin Değeri Ölçülebilir Mi?

Bir Sosyal Medya Takipçisinin Değeri Ölçülebilir Mi?

Bir Sosyal Medya Takipçisinin Değeri Ölçülebilir Mi?Bu süreçte “Şu mecraya şu kadar yatırım yaptık, ne kadarlık satış gerçekleşecek? Her bir satışın bize maliyeti ne kadar olacak? Bu kampanyadan kaç yeni üye kazanacağız?” markalardan en fazla duyulan sorulardır.

Online pazarlama kısmında, her şey ölçümlenebilmekte. Google reklamları ile, ne kadar satış yapıldı, her bir satışın birim maliyet ne kadar, kaç yeni üye geldi gibi tüm sorular cevaplanmakta. Peki bir çok markanın hayatına çok yeni giren ve yatırıma çekindiği Sosyal Medya’da geri dönüşler nasıl ölçülüyor? Ya da geri dönüşüm ölçülebilir mi sorularının cevabı için HubSpot VOAL (Value Of a Like) adında bir hesaplayıcı geliştirmiş.

Bu hesaplayıcı daha çok sosyal medyayı satış odaklı düşünen markalar için kullanılabilir, algı ve itibar yönetimi için sosyal medya yapılıyor ise bu değerlemeyi kullanmamak gerek. Çünkü algı ve itibar yönetiminiz çok iyi olsa da bu satış ya da üyeliğe dönüşmediği sürece “Value Of A Like” değeriniz düşük çıkacaktır.

Bu hesaplayıcı Facebook ve Twitter’daki her bir takipçinin bir marka için değerini ölçümlüyor kısacası. Siz de hesaplayıcıyı incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

L/UpM . (LpD . 30) . (C/L) . CR . ACV= Value of a Like

Ölçümleme yukarıdaki formule göre hesaplanıyor. Formülde kullanılan kısaltmalar ise ;

L: Herhangi bir sosyal medya hesabınızdaki hayran sayısı. Facebook için fan sayısı, Twitter için takipçi sayısı.

UpM: Aylık ortalama herhangi bir sosyal medya hesaplarınızı takip etmeyi bırakan kişi sayısı. Facebook tarafında fan sayfanızı “beğenmekten vazgeçenler”, Twitter fan sayfanızda ise “takip etmeyi bırakanlar” olarak değerlendirebilirsiniz.

LpD: Günlük ortalama girilen içerik sayısı. Facebook için içerik, Twitter için atılan tweet.

C: Gönderilerin ortalama tıklanma sayısı

CR: Sosyal medya üzerinden gelen tıklamaların internet sitenizde satışa dönüşme oranı

ACV: Ortalama geri dönüşüm. Geri dönüşüm olarak tanımladığınız hedef ne ise o, satış ya da üyelik gibi.

Bu formül sonucunda bir markaya ait her bir takipçinin/fanın değeri hesaplanabilmekte.  Fakat satış ve üyelik getirmek dışında sosyal medya’nın markaların gözardı ettiği birçok faydalı tarafı var.

Müşteriler/Potansiyel Müşteriler markalar ile birebir temasa geçebiliyor.  Marka hakkındaki duygu ve düşüncelerini bu kanallar üzerinden dile getirebiliyor ki bu bir markanın gelişimi için en önemli faktörlerden bir tanesi. Takipçiler tarafından yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlarla fan’lar kendilerini rahatça ifade ederken, birebir markayla temasa geçtikleri için kendilerini sadece ticaret kaynağı değil, birey olarak hissedebiliyorlar. Diğer bir yandan markalar piyasaya çıkacak olan ürünleri hakkında sosyal medya kanalları üzerinden brief ve yorumlar alarak yeni piyasaya sürecekleri ürün/hizmetlerini tam da müşterilerinin beklentileri doğrultusunda üretebilirler. Bunun için Facebook’ta anketler düzenlenebilir. Bu sayede satışları beklentilerinin üzerine çıkabilir.

Ayrıca sosyal medya kanalları üzerinden fan’ları özel hissettirebilicek kampanyalar yapılabilir. Mesela Kotex’in Kendini Değiştir Facebook uygulaması ile katılımcılar kendilerinin bambaşka hallerini görüp hem eğlenip hem de kendilerini özel hissettiler.

Diğer bir farklı ve güzel örnek ise Pfizer Petstar. Bu uygulama ile katılımcılar evcil hayvanlarının fotoğraflarını paylaşıp diğer katılımcılar tarafından aldıkları oylar ile evcil hayvanlarını yarıştırma fırsatı buldular. Bu ve buna benzer bir çok kampanya ve uygulama sayesinde sosyal medya takipçileri markalar tarafından kendilerini özel hissettiren uygulamalarda yer alma fırsatı yakalamış oluyor.

Yukarıda saymış olduğum, değinmeyi unutmuşum olduğum birçok sebepten dolayı sosyal medya, markaların bulunması gereken çok önemli bir pazarlama kanalı. Sosyal medyadaki marka takipçilerinin ticari bir araç görülmesi doğru değil. Bir takipçinin bedeli, markaya sosyal medya aracılığı ile katmış olduğu değer, para ile ölçülemeyecek kadar fazla. Fan’lar ile sosyal medya aracılığı ile bağ/sadakat kurulabilir, kurulan bu bağ mutlaka bir şekilde markaya artı sağlayacaktır, önemli olan o artıyı görebilecek kadar farkında olmaktır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir