Anasayfa » ALINTI » Google Nasıl Para Kazanıyor?
Google Nasıl Para Kazanıyor?

Google Nasıl Para Kazanıyor?

Google Nasıl Para Kazanıyor?Bugün internette arama yapmak deyince çoğumuzun aklına Google geliyor. Öyle ki bazen “arama yapmak” yerine “Google’lamak” ibaresini kullanabiliyoruz. Peki aramadan başka Gmail, YouTube, Maps, Android, Blogger gibi çok sayıda hizmet sunan Google, nasıl para kazanıyor? İşte ABD merkezli devin gelir kaynakları.

1. Sponsorlu sonuçlar: Sponsorlu sonuçlar arama yaptığınızda ekranın sağ köşesinde görünüyor. Google ile Sponsorlu sonuçlar anlaşması olan siteler, bazı aramalarda görünmek için Google’a ödemede bulunurlar.

2. Adsense: İyi bir trafiğe sahip blog ve web siteleri, bu programdan para kazanabilirler. Burada reklamcılar Google’a reklamlarına yapılan tıklamalar için ödemede bulunurlar. Google ise web sayfası ve blog sahiplerine sitelerindeki Adsense reklamlarına gelen tıklama sayısına göre ödemede bulunur.

3. Görsel arama: Google, sponsorlu sonuçları görsel aramalarda da gösteriyor. Bu gösterilen içerikler de Google için iyi bir gelir kapısı oluşturuyor.

Gmail, Android ve diğerleri…

Google Nasıl Para Kazanıyor?

4. Gmail: Popüler e-posta hizmeti, kullanıcılara e-postalarıyla ilgili sponsorlu bağlantılar gösteriyor.

5. Orkut: Google, sosyal ağı Orkut’ta da banner ve metin reklamları gösteriyor.

6. Android: Google, Android ceplerdeki Google Play, Arama ve diğer “Google Apps” uygulamalarını lisanslayarak (ve işletim sistemini bedava sağlayarak) para kazanıyor. Google Play’deki ücretsiz uygulamalar bile Google’a kazandırıyor. Mağazada uygulamanızı yayınlamanız için bir hesap satın almanız gerekiyor. Reklam sponsorlu uygulamalar da Google Mobile Ads’ı kullanması halinde Google’a gelir sağlıyor.

7. YouTube: Google, YouTube videolarında ve sayfaların yan tarafında metin ve banner reklamları gösteriyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir