Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Görselin Paylaşıma Etkisine Dair 3 İpucu
Sosyal Medyada Görselin Paylaşıma Etkisine Dair 3 İpucu

Sosyal Medyada Görselin Paylaşıma Etkisine Dair 3 İpucu

Sosyal Medyada Görselin Paylaşıma Etkisine Dair 3 İpucuSosyal medyanın en büyük dinamiklerinden olan paylaşma, insanların hayatlarının en büyük parçası. Sosyal medyanın da çoğumuzun hayatının en büyük parçası olduğu gibi.

Markaların sosyal mecralarda en büyük kaygılarından olan beğenilme ve paylaşılma aslında her birimizin de paylaşım yaparken özünde istediği şey. Her birimizin birer marka olduğunu ve arkadaş listemizin, takipçilerimizin bizim topluluğumuz olduğunu farz edelim. Paylaştığımız fotoğraflar, yazdığımız iletiler ve yaptığımız aktiviteler ile kendimizi anlatma, duygu ve düşüncelerimizi ifade etme isteği içindeyiz. Markaların da bundan farklı bir istekleri yok aslında. Buradaki anahtar düşünce ‘dikkat çekmek’. Sosyal medyada o kadar çok içerik dönerken çoğu akıp gidiyor ve kayboluyor. Monologlar diyaloga geçemiyor, news feedlerin arasında sıkışıp kalıyor. Bu noktada farklılaşmak ve ön plana çıkmak için belli saatler kollanıyor, taklalar atılıyor, denemeler ve yanılmalar, ders almalar ya da alamamalar başlıyor. Yöntemleri çok uzaklarda aramadan aslında kendi Facebook kullanım davranışlarımıza bakıp sonuçlar çıkarabiliriz. Çarpıcı görseller kullandığımız, içten ve samimi iletiler ile yaptığımız paylaşımların diğerlerinden daha çok geri dönüş aldığını, beğenildiğini ve yorum aldığını görebiliriz.
Sosyal Medyada Görselin Paylaşıma Etkisine Dair 3 İpucu

Görsellikten konu açılmışken basitlik ve sadeliğin altını çizmek gerek. Mesela sadece kırmızı topuklu rugan ayakkabıdan oluşan bir görsel çoğu kadının ilgisini oltaya takılan bir balık gibi çekiyor. İnsan yüzünün kullanıldığı görseller ise daha tanıdık ve yakın geldiği için kolayca dikkat topluyor. Bu makalede de belirtildiği gibi insan yüzü barındıran görsellerle kişiler duygusal bir bağ oluşturduğundan bu tip görseller diğerleri arasında daha çabuk farklılaşıyor. Anlatılmak istenenler ya da paylaşılmak istenen sonuçlar artık uzun uzun makaleler yazmaktansa infografiğe uyarlanıp sunuluyor. Görsel açıdan zengin ve ilgi çekici olduğu için dikkat çekme aracı olarak kullanılan cupcake leri de bu yazıda görebilirsiniz. Aslında cupcake lerin marka ile bir bağlantısı yok. Cupcake lerin en fazla yer aldığı Instagram’da ise her feed de en az bir adet tatlı ya da yemek paylaşımı görebiliyoruz. Pinterest in ise görsel içerik konusundaki hâkimiyeti tartışılamaz. Görsel materyaller belli bir amaca yönelik ve doğru şekilde kullanıldığı sürece paylaşımı ve beğeniyi tetikliyor. Buradan yola çıkarak paylaşımların ilgi görmesini sağlayacak 3 ipucu vermek gerekirse;

Görsel Şart!: O kadar çok mesaja maruz kalırken paylaşımlarımız aradan nasıl başka türlü sıyrılabilir ki? Paylaşılan içerik ve ifade edilmek istenen ile bir bütünlük sağlayabilecek (Cupcake örneğindeki gibi marka/görsel alakalı olmak zorunda değil ama bir bütünlük var) çarpıcı ama abartısız, orijinal ve pozitif bir görsel seçimi gerekli.

Duygusal Yaklaşım: İçten bir gülümseme her yerde ve her zaman işe yarar. İnsan yüzü barındıran görseller daha samimi ve doğal algılandığı ve en önemlisi dikkat çektiği için kullanılmalıdır.

İçerik Kral’dır: Görselin, içerik metnini taçlandıran, yardımcı ve destekleyici bir öğe olduğunu unutmamak lazım. Etkili görsel kullanılmak istenmesindeki ilk amaç görsele kayan ilk bakışın içerikte sonlanmasını sağlamaktır. Bu yüzden içerik metinlerinin de kullanılan görseli hayal kırıklığına uğratmaması gerek.

Şimdi sizden Facebook hesabınızda gelmiş geçmiş en çok beğeniyi ya da paylaşımı almış fotoğraf ya da iletinize, Twitter’ınızda en çok RT almış ya da favorilere eklenmiş olan tweetinize bir göz atmanızı istesem, eminim ki ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir