Anasayfa » ALINTI » Google Tekel Soruşturmasından Zaferle Çıktı
Google Tekel Soruşturmasından Zaferle Çıktı

Google Tekel Soruşturmasından Zaferle Çıktı

Google Tekel Soruşturmasından Zaferle Çıktı

FTC, Google’ın internet üzerindeki aramalarda kendi çıkarına yönlendirme yaparak kullanıcıları olumsuz etkilediği yönündeki suçlamaları geçersiz buldu ve yaptırım uygulamamaya karar verdi. Bu kararla, Google rakiplerine karşı gücünü iyice artırmış oldu.

ABD’li federal yetkililerin Google hakkında neredeyse iki yıl süren soruşturması, herhangi bir yaptırım kararı çıkmadan sona erdi. Google, arama motorunda yapılan aramalarda, kullanıcıları kendi ürün ve hizmetlerine yönlendirdiği suçlamasından aklandı.

Google’ın büyük yaptırımlar ve para cezası almasıyla sonuçlanabilecek soruşturmadan kazasız çıkması, başta Microsoft ve Yahoo olmak üzere internet dünyasındaki rakiplerini hayal kırıklığına uğrattı. Analistler ise Google’ın alınan karar ardından gücünü çok daha artıracağını belirtti. Google, ABD’deki arama motoru piyasasının üçte ikisine, Avrupa’daki piyasanın ise yüzde 80’ine sahip.

Los Angeles Times gazetesine karar hakkında yorumda bulunan Virginia Üniversitesi’nden hukuk profesörü Siva Vaidhyanathan, “FTC, yürüttüğü soruşturmada Google’ı dizginleyebilme fırsatı olduğunu biliyordu. Ancak bunun aksine Google’ı daha da serbest bırakma kararı aldılar” ifadesini kullandı.

 

KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER SÖZÜ
FTC, Google’ın sürekli olmasa da, arama motorundaki sonuçlarda kendi ürün ve hizmetlerini öne çıkardığı suçlamasını geçersiz kıldı. FTC ile varılan uzlaşma kapsamında, Google, arama uygulamalarında küçük değişiklikle yapmayı kabul etti.

Google, yeni uygulamalar kapsamında arama sonuçlarına diğer sitelerin içeriklerini eklememeye karar verirken, rekabet içindeki sitelerle çalışan reklamcıların da kendi içeriklerini daha kolay yöneteceklerini belirtti.

Google ayrıca, Motorola Mobility’i satın almasının ardından sahip olduğu patentlere lisans alınması için ayrı bir yargı kararı çıkartılacağını, böylece piyasaki rekabeti boğduklarına yönelik eleştirileri ortadan kaldıracaklarını ifade etti.

“GOOGLE TEMİZE ÇIKTI”
Google’ın aklanmasının ardından medyaya açıklama yapan FTC Başkanı Jon Leibowitz, “Büyük bir antitröst denetleme kurumunun başındaki insan büyük bir dosya ile gelmek ister… Ama daha önemli olan şey, yasaların adil bir şekilde uygulanması” dedi.

Soruşturma süresince kullanıcıları aldatmaya yönelik hiçbir eylemde bulunmadığını iddia eden Google, FTC‘nin kararının ardından temize çıkmayı başardı. Google ayrıca, Microsoft’un internetin geliştiği 90’lı yılların sonu ve arama motorlarının kullanımının arttığı 2000’li yılların başında karşı koymayı başardığı yasal girişimlere de benzer şekilde direnmeyi başardığını gösterdi.

Geri kalan 14 yıl içinde tüm teknoloji şirketlerinden daha büyük bir gelişme gösteren Google, dünyanın dört bir yanındaki herkesin bedava ve özgürce bilgiye ulaşmasını öngörüyor. Google, araştırma şirketi EMarketer’ın verilerine göre, ABD’deki arama motoru piyasasında dönen gelirin yüzde 75’ine, yani 17.6 milyar dolarlık paya sahip. ABD’nin dijital reklam piyasasının ise yüzde 41’ine sahip olan Google, bu payla 37.3 milyar doların üzerine konmuş durumda.

 

Kaynak : ntvmsnbc

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir