Anasayfa » ALINTI » “Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler
“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

Gowalla sonrasında aylık ortalama 250 milyon check-in rakamına ulaşan Facebook bu rakamı check-in’ler yanında herhangi bir paylaşıma eklenen geo-taglardan sağlıyor. Bu bir durum da olabilir, fotoğrafta ya da bir yorum ya da öneriye iliştirilmiş sade bir check-in’de. Bu farklı geo-tag özellikleri kullanıcı sayısındaki ezici üstünlükle birleşince teoride foursquare’e ciddi bir darbe olarak inmeliydi ama durum teoride beklenen gibi olmadı ve facebook bu özelliğinden ciddi bir gelir modeli oluşturamadı.

Bu noktada basit bir geliştirme olarak gözüken Nearby önemli bir hamle kartı aslında. Nearby’ı bu kadar anlamlı kılan nedir peki?

Lokasyon bazlı uygulamalarda eğer o uygulamayı kullanarak yakınlarda bir check-in işlemi yapılmamış ya da bir öneri girilmemişse sağlıklı bir öneri yapması, çevrenizdekileri size sunması mümkün değil. Kullanımdaki uygulamalar “Veri Mevcut” anlayışına göre hareket ediyor. Facebook Nearby hamlesi de buradaki eksiğe odaklanarak, aslında genel davranışı olduğu üzere “Kullanıcı Mevcut” anlayışına göre hareket ediyor. Gowalla öncesi ve sonrasında farklı aksiyonlarda kullanıcılar tarafından girilmiş geo-tag’ler Öneri\Recommandation için önemli bir avantajı beraberinde getiriyor. Çevredeki olası öneri listesini oluştururken herhangi bir check-in ya da “Tips” gerekmeksizin size bir liste sunabilecek yapıyı karşınıza çıkarıyor. Ve bunu da tag sahibinin arkadaşınız olması zorunluluğunu da ortadan kaldırarak gerçekleştiriyor.

Bu hamlenin sonrası daha da zengin. Evlisiniz ve yakınlarda bir restaurant arıyorsunuz Nearby’ın size sunduklarıyla, Evli ve çocukları olan birine ya da Bekar birine sundukları çok farklı olacak.

Facebook logini kullanarak, Foursquare ve Yelp üzerinden giriş yapanlardan toplanan verilerin yanına Instagram da eklenerek öneri listesindeki mekanların içinden de fotoğraflar görmek mümkün olacak.

Facebook Event\Aktivite özelliğini öneri sistemiyle ilişkilendirdiğinde yakınlarda mekanlar kadar o mekanlarda gerçekleşen aktivitelere ilişkin kişi ve ilgi bazlı öneriler de listelenebilecek.

Restaurant ve barlar için verdiğimiz bu örnek giyim, teknoloji gibi alanlarda da geçerli. Beğeni listenizde olan markalara ve demografik özelliklerinize göre öneri alarak çevrenizdeki alış veriş alternatiflerini değerlendirebileceksiniz.

Lokal bazlı işletmeler için oldukça avantaj sağlayacak olan bu gelişmede işletmelerin Facebook’ta bir sayfa sahibi olması basit ama önemli bir artı haline gelecek.

“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

Gowalla kartının oynanmasını takip edebilecek bu kartların peşin sıra gelmesi durumunda lokasyon bazlı mecralarda savaşın kızışacağını ve ibrelerin Facebook tarafına hem maddi hem de psikolojik olarak kayabileceğini söyleyebiliriz.

2013 yılının Big Data başlığında şekilleneceğini düşünenler, yorumlayanlar oldukça fazla ama ne 2013′te ne de bundan sonrasında sadece Big Data herhangi bir artı getirmeyecektir. Önemli olan Big Data’ya olan bakış ve ona getirilen yorum olacaktır. Bundan önce olduğu ve bundan sonra olacağı gibi.

Kaynak: http://allfacebook.com/what-marketers-need-to-know-about-facebook-nearby_b107534

Josh Williams On Why Facebook Acqhired His Startup Gowalla To Put A “Nearby” Lens On 250M Geo-Posts Per Month

“Nearby” Ve Yakındaki Rekabetler

 

Yazar     : Mustafa Altan

Kaynak : sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir