Anasayfa » ALINTI » 2013 YouTube Yılı Mı Olacak?
2013 YouTube Yılı Mı Olacak?

2013 YouTube Yılı Mı Olacak?

2013 YouTube Yılı Mı Olacak?

Çoğunluk bu yılın video içerikleri ilk sıraya taşıyacak YouTube için özel bir yıl olacağı görüşünde birleşiyor.

Peki YouTube bizler için nasıl bir mecra? Arama mı yapıyoruz yoksa bir sosyal ağ olarak mı değerlendiriyoruz? En çok nerlere entegre ediyoruz ve değerlendiriyoruz? Şunu da yazalım: Dünyadaki 2. arama motoru YouTube!

Bir şarkı, bir uygulama, bir klip, bir program kullanımı, özel bir ürün… Ne ararsanız arayın eğer videosu var imajı oluşmuşsa ya da kulağınızda bir şekilde kalmışşsa ilk baktığınız ve tabii baktığımız yer YouTube. Google’dan arama yapsak bile eğer YouTube videosu varsa ilk tıkladığımız seçenek… Kısaca bize çözüm bulan bir mecra.

Durum böyleyse neden şirketler, markalar, ürünler bu alanı tam anlamıyla kullanamıyor? Neden hep aklımıza sadece Facebook , Twitter, bir de Pinterest yapalım tamam gibi klişe formatlar oturuyor? Çünkü denemek istemiyoruz. Denenenler iyidir diyoruz ve risk almıyoruz. Almak istesek de bazen aldıramıyoruz.

Oysa insanlar okumaktan ziyade görmek ve mümkünse eğlenerek seyretmek istiyor. Tabii uzun olmadan, hap gibi bilgi görsel arıyor. İşte tam bu aşamada YouTube kullanılabilecek en uygun mecra olarak ön planda bekliyor. Üstelik YouTube videoları Google sonuçlarında hep ön sıralarda yer alıyor. Belki bir çok mecradan daha da az maliyetli. Elinizdeki akıllı telefonlarla bile çekim yapabilirsiniz. Diğer sosyal ağlarda da paylaşmak keyifli olmaz mı?

 

Gelelim Comscore verilerine…Online video reaches 85% of the US Internet population. It is the most consumed content format online

  • Son 6 yıl içinde izlenen online video sayısı %800 arttı
  • YouTube yaklaşık 153 milyon tekil ziyaretçiye sahip.
  • YouTube paylaşılan video içeriğin %48‘ine sahip.
  • Kadın-erkek oranlarına bakılırsa da eşitlik hakim. Dolayısıyla tek kitle var gibi düşünün.

 

YouTube’u hafife almayın…

 

Yazar     : Meltem Şahin

Kaynak : sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir