Anasayfa » ALINTI » Facebook Ön Ödemeli Hediye Kartını Duyurdu: Facebook Card
Facebook Ön Ödemeli Hediye Kartını Duyurdu: Facebook Card

Facebook Ön Ödemeli Hediye Kartını Duyurdu: Facebook Card

Facebook Ön Ödemeli Hediye Kartını Duyurdu: Facebook Card

Başlangıçta sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımına başlanacak olan Facebook Card, ilk etapta Jamba JuiceOlive GardenSephora ve Target gibi işletmelerde kullanılabilecek.

Facebook son olarak açıkladığı mali tablolarda 2012′nin dördüncü çeyreğinde gelirlerini yüzde 40 arttırması ile dikkatleri çekmişti. Şimdi Facebook, “hediye kartı” alanında değerli bir girişimde bulunarak, kendini finansal açıdan daha da güçlü kılacak gibi gözüküyor.

Katılım gösterenler mutlaka hatırlayacaklardır, geçtiğimiz yılının son Webrazzi konferansı olan Ödeme Sistemleri’12‘de ön ödemeli kartların geleceğinin bir hayli parlak olduğunun vurgusu yapılmıştı. Facebook’un bu atılımı da konferansta altı özellikle çizilen ön ödemeli kartlar konusunun parlak geleceğine işaret ediyor.

Facebook Ön Ödemeli Hediye Kartını Duyurdu: Facebook Card

Facebook Card’a dönecek olursak; kartın bir diğer özelliği, bu kartı hediye ederken, hediye edeceğiniz rakamın bu işletmeler arasındaki dengesini de hesaplayabiliyor olmanız. Mesela, bir arkadaşınıza 100 dolarlık bir hediye kartı aldınız… Bu hediye kartını, farklı işletmelerde kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Örneğin, 75 dolarıyla Target’tan alışveriş yapsın, kalan 25 dolar ile Jamba Juice’tan yiyip içsin diyebiliyorsunuz. İsim vermeden bir örnek vereyim, mesela bir arkadaşınıza bir mağazadan hediye kartı aldığınızda o hediye kartı sadece o mağazadan kullanılabilir durumda oluyor. Fakat siz bu hediyeyi Facebook Card ile verirseniz, verdiğiniz hediyenin kullanım yerlerini de kendiniz seçebiliyorsunuz. Yani demek istediğim bir kısmını giyim mağazası için, bir kısmını da teknoloji marketinde kullanılmak üzere atayabilirsiniz.

Arkadaşınıza Facebook üzerinden bir Facebook Card hediye ettiğinizde, Facebook’ta ona bir bildirim gidiyor. Arkadaşınız bildirimi gördükten sonra, adresini onaylıyor ve Facebook kartı, birkaç gün içinde posta ile kendisine iletiliyor. Daha sonra hediyeyi alan kişi bu hediye kartını dilediği gibi kullanıyor. Facebook kartları, tek kullanımlık değil elbette. Mesela daha önce Facebook kartı alan birine Facebook Card hediye ederseniz, bu, hediyeyi alan kişinin kartına otomatik olarak yükleniyor. Anlayacağınız Facebook hediye kartını, “ön ödemeli” kart haline getiren özellik de tam olarak bu.

Facebook kartınızın bakiyesini de, mobil ya da web sürümü üzerinden hesap ayarlarınızdan takip edebiliyor olacaksınız. Hizmet şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri için devreye girecek olsa da, yakın gelecekte Facebook Gifts gibi bir yol izleyerek diğer ülkelerde de yavaş yavaş aktif olmaya başlayacağını öngörüyoruz.

 

Yazar     : Sami Eyidilli

Kaynak : webrazzi

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir