Anasayfa » ALINTI » Instagram, Twitter’a Muhtaç Olmadan Da Büyüyebiliyor
Instagram, Twitter’a Muhtaç Olmadan Da Büyüyebiliyor

Instagram, Twitter’a Muhtaç Olmadan Da Büyüyebiliyor

Instagram, Twitter’a Muhtaç Olmadan Da Büyüyebiliyor

Bu gelişme sonrasında aslında -ben dahil- pek çok  kişi Instagram’ın etkisini az da olsa yitereceğine emindi. Tabii ki Instagram gibi bir uygulamanın sadece bu sebeple yok olacağı beklenemezdi fakat etkisinin azalacağını düşünülürken, rakamlara baktığımızda yanıldığımızı göreceğimizi tahmin edemezdik.

Sosyal medya analiz ve istatistikleri sunan Simply Measured adlı firma, yayınladığı raporla Instagram’da yer alan markaların kullanım ve bağlılık oranlarını Kasım 2012 ve Şubat 2013 arasındaki değişimini gözler önüne sermiş.

Instagram, Twitter’a Muhtaç Olmadan Da Büyüyebiliyor

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi, Instagram hesabı olan markalarda bir artış var. Aynı zamanda haftalık olarak fotoğraf yüklemelerindeki artış da ciddi olarak dikkat çekiyor. Çalışmada incelenen markalar bazında haftalık fotoğraf yükleme oranı yüzde 34 iken, son çeyrek verilerinin ardından Şubat 2013′de bu oran yüzde 41′e yükselmiş durumda.

Yapılan çalışmadan bazı önemli notlar çıkartmamız da mümkün. Mesela en çok takipçisi olan 10 markanın yarısı sadece son 3 ay içinde yüzde 50′den fazla büyüme göstermiş. Aslına bakarsanız, bu biraz da Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması ve hali hazırda Facebook’tan iletişimlerini yapan markaların, Instagram üzerinden de müşterileriyle iletişime başlaması anlamına gelebilir.

Markalar en çok hangi Instagram filtresini kullanıyor?

Çalışmada markaların en çok kullandığı Instagram filterelerine de yer verilmiş. Buna göre en çok kullanılan filtre yüzde 14′lük oranı ile Lo-Fi, Valencia ve Rise filtreleri yüzde 12′şerlik oranları ile ikinciliği paylaşırken, üçüncü sırada yüzde 11 ile Amaro filtresi onları takip ediyor.

Bu arada, markaların Instagram kullanımları ile ilgili bir başka metrik de, markaların filtre kullanmayı tercih etmemeleri yönünde.  Her ne kadar markalar Kasım 2012′ye nazaran daha fazla filtrelenmiş fotoğraf yüklüyor olsalar da, şu anda markaların yükledikleri fotoğrafların yüzde 50′den fazlası filtrelenmeden Instagram’da paylaşılıyor.

 

Yazar     : Sami Eyidilli

Kaynak : webrazzi

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir