Anasayfa » ALINTI » Krallığı Amerika, Fabrikası Asya
Krallığı Amerika, Fabrikası Asya

Krallığı Amerika, Fabrikası Asya

Krallığı Amerika, Fabrikası Asya

Apple’ın tedarikçikerinin 600’den fazlası Asya’da yer alıyor.

Apple, dünyanın en değerli ikinci şirketi ve ABD’nin küresel alandaki en büyük markası. Ancak elektronik devinin dünyanın dört bir yanına sunduğu ürünlerin neredeyse tamamı, Asya’da üretiliyor. Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da tesisleri bulunsa da, Apple’ın Asya’daki üretime ne kadar bağımlı olduğu, geçtiğimiz ay yayımladığı tedarikçi listesinde ortaya çıktı.

Venturebeat sitesinin haberine göre, Apple’ın küresel alandaki 748 tedarikçisinin büyük kısmı Asya’da yer alıyor. Asya’daki tedarikçilerin yarısı ise Çin’de bulunuyor. Çin, Apple’ın montajcısı olarak bilinen Foxconn tesislerine ev sahipliği yaptığı gibi, iPhone başta olmak üzere birçok Appe ürününün parçalarını Samsung, LG, Sharp gibi Asyalı şirketler karşılıyor.

Karıştığı skandallarla Apple’ı da defalarca zor duruma düşüren Foxconn, uluslararası baskılar sonucu çalışma şartlarını düzeltmiş, çocuk işçi çalıştırılmasının önüne geçmiş, çalışanlarına sendika kapılarını açmıştı. Ancak öyle görünüyor ki, Apple’ın Asya’da adını bile bilmediğimiz sayısız tedarikçisi daha var.

Tedarikçi sayısını gösteren liste şu şekilde:

Çin: 331

Japonya: 148

ABD: 76

Tayvan: 35

Malezya: 27

Singapur: 25

Filipinler: 23

Tayland: 17

Birleşik Krallık: 7

İsrail: 5

Avusturya: 4

Bu dağılıma, China File sitesinin hazırladığı interaktif haritada bakabilirsiniz (Açılması biraz zaman alabilir).

KRALLIK AMERİKA, FABRİKA ASYA
Apple’ın verdiği rakamlar, tedarikçi firmaların yüzde 88’inin Asya’da yer aldığını gösteriyor. Çin, yüzde 44 ile başı çekiyor. ABD’de yer alan firmaların oranı ise sadece yüzde 11. Apple Avrupa ve Ortadoğu’daki tedarikçilerinin oranı ise sadece yüzde 7’si

Apple CEO’su Tim Cook, kısa bir süre önce Asya’daki yatırımın bir kısmını ABD’ye taşıyacaklarını ve bu plan için 100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamıştı. Proje kapsamında, Apple’ın montajcısı Foxconn’un ABD’de yeni fabrikalar açması bekleniyor.

Apple, 2012’nin son çeyreğinde elde ettiği 55 milyar dolarlık gelirin yüzde 76’sını iPhone, iPad ve iPod’dan elde etti.

 

Kaynak : ntvmsnbc

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir