Anasayfa » ALINTI » Markalar İçin Pinterest Kullanımı
Markalar İçin Pinterest Kullanımı

Markalar İçin Pinterest Kullanımı

Markalar İçin Pinterest Kullanımı

Özellikle 2012 ‘nin ikinci yarısında markaların da keşfettiği ve daha da keşfedip,strateji planı, pazarlama taktikleri, müşteriye uygun içerik üretme konusunda adımlar atacağı bir sosyal ağ Pinterest.

Markaların bu anlamda Pinterest üzerinde strateji oluşturması, hdef kitlelerine yönelik çalışmalar yapması ve bu faaliyetin nasıl yapılabileceğine dair Zogdigital.com   tarafından hazırlanmış faydalı bir infografik yardımıyla konuya kendimiz de yorum katarak bakmaya çalışalım .

1)      Plan Yapın (Plan)

Öncelikle hedef müşteri kitlesine uygun özgün bir içerik oluşturulmalı. Ürünler ve firma hakkında bilgilerin yer aldığı, tamamen müşterileri hedef alan bir strateji ile yer alınmalı.

2)      Hedef Belirleyin (Set Goals)

Buradaki temel nokta, Pinterest gibi bir sosyal ağda hangi amaçla bulunulduğunu belirlemek. Amaç marka bilinirliğini mi arttırmak ? Websitenize trafik mi çekmek ? Bu ve bunun gibi spesifik hedefler belirlenmeli, bu hedeflere göre izleme ve raporlama yapılmalı.

3)      Sıralama – Hizalama (Align)

Markanıza ait ürünleri belli bir sıralama-hizalama ile yerleştirin. Bu popüler (popular),güncel (timely) ,konu bazlı (topical) şeklinde bir sıralama. Örneğin bir gözlük markasıysanız ; moda olan gözlükler (popular), sezonda yeni çıkan gözlükler (timely), kayak için kullanılacak gözlükler (topical) şeklinde bir şekil alınabilir. Buna göre pinleme yapılandırılabilir.

4)      Optimizasyon (Optimize)

Google, Pinterest ‘i sever. Siz markanızla ilgili en uygun kelimelere odaklanın. Özellikle hedef kitlenize yönelik markanızın farkındalığını sağlayacak anahtar kelimeleri ve firma tanımlamalarını kullanın.

5)      Kullanımı Arttırın (Engage)

Pinterest iki yönlü kullanımın olduğu bir sosyal topluluktur. Şöyle ki,Pinterest ‘te siz “ Repin “ , “ Like “ gibi ya da diğer insanların boardları, pinleri hakkında yorum yaparak etkileşimde bulunabilirsiniz. Bunları Pinterest ‘i biraz aktif kullanarak, içinde yer alarak interaktif iletişim geliştirmede kullanabilirsiniz.

6)      Organize Edin (Organize)

Board’larınızı organize edin. Anahtar kelimeler önemli olduğu gibi kullanacağınız başlıkta önemlidir buna dikkat edin. Güzel bir kapak resmide gerekli bir etkendir.

7)      Çeşitlendirme (Diversify)

Pinterest, markanızı tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak için hedeflediğiniz ölçüde kitlenizin her segmentine ulaşabildiğiniz bir sosyal ağdır. Bundan faydalanmak için her segmente hitap edebilecek şekilde boardlar tasarlamalı ve pinleme yapmalısınız.

8)      Entegre Etmek (Integrate)

Web sitenize içeriklerinizin kolayca paylaşılabileceği bir paylaşım butonu koyun. Tabi ki bu “ Pin İt “ butonu ile Pinterest üzerinde kolayca paylaşım yapmak ve bu sosyal ağa entegre olmak işe yarayacaktır.

9)      Değerlendirme (Evaluate)

Başarınzı ölçümleyin. En çok “ Like “ ve “ Repin “ hangileri ? Websitenize trafik anlamında nasıl bir katkı sağlıyor. Bazı spesifik ölçümlerle bunu destekleyin, Örneğin ; Hemen çıkma oranı nedir ? gibi.

10)   Keyfini Çıkarın (Enjoy)

Bu müthiş görsel ortamın keyfini çıkarın. Çeşitli Etiketler @ , hashtagler # ile desteklenen keyifli hareketlere katılarak olaya renk katabilirsiniz.

 

Markalar İçin Pinterest Kullanımı

 

 

Yazar     : Emre Guldas

Kaynak : sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir