Anasayfa » ALINTI » Ölü Adamın Facebook Savaşı!
Ölü Adamın Facebook Savaşı!

Ölü Adamın Facebook Savaşı!

Ölü Adamın Facebook Savaşı!2004’te hayatını kaybeden programcı Jozef Everardus van Der Meer‘in varisleri, ellerindeki patenti Facebook‘a karşı kullanmaya karar verdiler. Rembrandt Social Media adındaki bir patent şirketi, internetteki içerikleri “beğenmek” ve Facebook’taki birkaç diğer işlevin patentini elinde bulundurduğunu iddia ediyor.

Virginia’daki yerel mahkemede yapılan şikayete göre, Van Der Meer’in bitiremeden vefat ettiği kendi sosyal ağıSurfbook‘taki fikri, internete bir “kişisel sosyal günlük” oluşturmayı öngörüyordu. Davacılar, Facebook’un Van Der Meer’in kişisel günlüğüne hem işlevsel, hem de teknik açıdan çok benzediğini öne sürüyor.

Facebook’un Van Der Meer’in patentleri hakkında bilgisinin bulunduğu, 2012’de Facebook’a verilen patentte Van Der Meer’in patentlerinden birinden bahsedildiği söyleniyor. Rembrandt, Facebook’tan 2021’e kadar “kabul edilebilir bir telif ücreti” ödemesini talep ediyor.

Anlaşılan o ki elinde patenti ve avukatlara harcayacak parası olan herkes, onu bir başkasını suçlamak için kullanabiliyor. Bakalım bu davanın sonunda Rembrandt Social Media, Facebook’tan bir şeyler koparabilecek mi…

 

Yazar     : Zeynel A. Öztürk

Kaynak : chip

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.