Anasayfa » ALINTI » Tüketici Ve Firma Açısından “SOLOMO”
Tüketici Ve Firma Açısından “SOLOMO”

Tüketici Ve Firma Açısından “SOLOMO”

Tüketici Ve Firma Açısından “SOLOMO”

Madem insanlar bu kadar mobil, bu cihazları kullanmayı bu kadar sevdiler, o zaman firmalarda bu durumu değerlendirme aşamasında stratejiler geliştirmeliler. Sosyal Medya ‘ya yapılan yatırımların geri dönüşünü (ROI) maksimize etmek istiyorsa firmalar bir an önce spesifik mobil stratejiler geliştirmek zorundalar. Bunun aslında yolu SOLOMO (Social-Local-Mobile) denilen kavramı anlayabilmek ve uygulayabilmektir. Birçok yerde tanımlamasının yapıldığı, zaten anlamının adının içinde saklı olduğu SOLOMO, özellikle 2013 ‘ün en etkileyici kavramı olacak gibi görünüyor.

Yeni Nesil Tüketici Nasıl Davranışı:

İstediği ürünü en uygun fiyatla bulabileceği firmayı arar tüketici, ayrıca bulunduğu yere yakınolmasını ister ve bunu yaparken de yeni trend mobil cihazları kullanarak araştırma yapar. Araştırmayı yaparken sosyal ağları kullanır, çevre ile etkileşime geçer, Google, Bing, Yandex vb. gibi arama motorlarını kullanır. Firmanın yerini haritasal ortamda (Google Earth vb.) bulmaya çalışır, çalışır çünkü firma, Geo-Code (Coğrafi Konumlandırma) yaptıysa, Haritasal kaydını (Google Maps , Nokia Haritalar, Tom Tom Places vb.) tamamladıysa ve en son adresi bilgileri yeterli ise, tüketici firmayı bulur, ürünü satın alma davranışını gerçekleştirir.

Bu saydıklarımız, SOLOMO kavramının tüketici tarafı. Yani burada görülüyor ki, bir tüketici satın alma davranışını mobil cihaz kullanarak böyle gerçekleştiriyor.

Firmaların Davranışı:

Firmalar Sosyal Medya‘ya yatırım yapıyor , bu marka bilinirliği sağlasa da, olayın satışa dönüşmesinde fazla bir katkısı sağlanamıyor ya da beklenen getirisi gerçekleşmiyor. Görülüyor ki mobil cihazların akıllı varlığı, işin satışa dönüşüp, para kazanma boyutuna yeni bir güç katıyor. O zaman firma ne yapmalı dersek ;

Öncelikle Sosyal olmalı, çeşitli sosyal ağlarda aktif olarak yer almalı, burada reklam, pazarlama faaliyetlerini yürütürken müşterilerinin hangi ürünü istediğini, nerede olduklarını ve onlara uygun ürünü (kişiselleştirme) sunma yoluna gitmeli. Burada yine göze çarpan benim daha önceki yazılarımda da bahsettiğim contextual bir strateji. Bunu oluştururken de, mobile uyumlu olmalı, yani mobil uyumlu bir web sitesi tasarlamalı (Responsive Web Design) ve yatırımını mobile uyumlu hale getirmeli, buna para harcamalı. Burada aslında kısaca SOLOMO kavramını oluşturmuş olduk.

Bunların yanında, ek olarak Türkiye ‘de konuyla ilgili faaliyet gösteren Yellow Medya ‘nın SOLOMO check- up adıyla hazırladığı faydalı bir form sayesinde SOLOMO hazırlıkları yapan firmaların hangi noktaları gözden kaçırmaması gerektiğine bir göz atalım:

–          Her lokasyonun, adresleri güncel ve kolay bulunabilir olmalı.

–          Yukarıda bahsettiğimiz gibi Geo-Code yani Coğrafi Konumlandırma yapılmış, koordinatlar belirli olmalı.

–          Yine bahsettiğimiz, her lokasyon, Google Maps , NavTEQ Haritalar, Tom Tom Places ..vb gibi servislerde yer almalı.

–          Tüketicinin arama için kullanacağı Google, Bing, Yandex ..vb gibi arama motorlarında kolay bulunabilirlik özelliği olmalı, yani İnternet ünvanı kısa ve net olmalı.

–          Her lokasyon için ayrı bir URL (alan adı) olmalı ; Örneğin – www.mavibostanlı.com

–          Facebook  Places ve Foursquare platformlarında yer alınmalı.

 

Yazar     : Emre Guldas

Kaynak : sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir