Anasayfa » ALINTI » 2011′de Patent Başvurusunu Yapan Facebook Ücretli Olabilir Mi?
2011′de Patent Başvurusunu Yapan Facebook Ücretli Olabilir Mi?

2011′de Patent Başvurusunu Yapan Facebook Ücretli Olabilir Mi?

2011′de Patent Başvurusunu Yapan Facebook Ücretli Olabilir Mi?Pek çoğumuz her gün vaktimizin önemli bir kısmını Facebook üzerinde geçiriyoruz. Arkadaşlarımızla iletişim kuruyoruz, bizim için önemli olan konularda paylaşımlarda bulunuyor, oyunlar oynuyoruz ve sayfalar üzerinden marka ve firmaların gönderilerini inceliyoruz. Hem web, hem de mobil cihazlarda bunları yaparken de Facebook reklamlarını görüyoruz.

Peki ya Facebook’ta hiç reklam olmasaydı? Hatta akışta sizin istemediğiniz hiçbir şey olmasaydı? Facebook bu durumda sizin için daha cazip hale gelir miydi? Peki böyle bir Facebook için aylık bir ücret ödemeyi düşünür müydünüz?

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg bunun mümkün olabileceğini düşünmüş olacak ki, 2011 yılında ücretli Facebook profillerinin patenti için bir başvuruda bulunmuş…

Zuckerberg’in 27 Temmuz 2011’de başvuruda bulunduğu ve 2013’e gelene kadar ortaya çıkmayan 20130030987 numaralı patent, kişiselleştirme seçenekleri geliştirilmiş, reklamsız ve ücretli Facebook profillerinin çerçevesini çiziyor.

2011′de Patent Başvurusunu Yapan Facebook Ücretli Olabilir Mi?

Patent ücretli üyelikte, kullanıcıların kendi seçecekleri sosyal ağ öğelerinin reklamlara ayrılmış alanlarda, reklam yerine gösterilmesi seçeneğini ortaya koyuyor. Ayrıca bu yapı ile normal şartlarda sosyal ağ sitesi üzerinde sistem tarafından otomatik olarak üretilen farklı içerikleri değiştirmek ve düzenlemek kullanıcının elinde olabilecek. Patentte bunun için kullanıcılardan düzenli ödeme alınabileceğinden bahsediliyor.

Söz konusu patentte Facebook’un adı geçmiyor ama başvuruyu yapanların Mark Zuckerberg ile Facebook’tan Prashant Fuloria ve Gokul Rajaram olması hangi sosyal ağdan bahsedildiği konusunda yeterince ipucu veriyor.

Bu model il kullanıcılar hangi arkadaşlarının gönderilerinin öncelikli olarak görüntüleneceğini seçebilecekler. Patentteki örnek ile mesela; “en yakın arkadaşları veya en çekici bayan arkadaşlarına” ait gönderiler öne çıkartılabilir.

Facebook’un kullanıcı sayısının doygunluk noktasına ulaştığı şu dönemlerde farklı gelir modellerini masaya yatırması ve değerlendirmesi son derece mantıklı. Bugüne kadar sayıları 1 milyarı aşan ücretsiz kullanıcılardan gelir üretemeyen Facebook, bu şekilde bu durumu değiştirmenin hesaplarını yapıyor olabilir.

Bunun ne kadar başarılı olacağı ise en azından şu aşamada biraz şüpheli görünüyor…

 

Yazar : Ümit Öncel

Kaynak : Webrazzi

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir